Jak zvládnout izolační krizi v mateřství? 1. díl

Plno maminek na mateřské dovolené prožívá život najednou úplně jinak. Všechno je vzhůru nohama. Zatímco byly zvyklé přicházet do kontaktu s lidmi v práci a se svými přáteli si užívat posezení u vína, není na nic čas a práce je tabu.

I když se toto období popisuje jako to nejkrásnější a nejúžasnější, hodně často se stává, že to tak všechny ženy nevnímají. Jsou místo toho frustrované, že jsou s dítětem zavřené samy doma, když hlava rodiny (otec) pracuje a svým způsobem mu jeho volnost mohou také závidět. Poklidná atmosféra s dítětem doma vůbec není pravidlo, naopak, jste nucená hodně improvizovat a své plány měnit podle aktuální situace.

Žádná idylka, kterou lze vidět z televizních reklam to není

Je kojení tak skvělé, jak na první pohled vypadá? Je zatím skryto spoustu úsilí ze strany matky. Ona je ta, která kvůli tomu musí být v blízkosti svého dítěte téměř 24 hodin, když neodsaje mléko a nesvěří dítě někomu z rodiny na hlídání. S těmito změnami se tak ženy potýkají klidně až do jednoho roku věku dítěte, někdy i déle, s tím, že se to vždy o chlup zlepšuje. Dítě se postupně stává na matce méně a méně závislé.

Cítíte se osamělá? Nejste úplně spokojená?

Nebojte se to přiznat, do jisté míry je to normální a nejste sama, kdo tohle prožívá. I když byste za své dítě položila život, někdy vás mrzí, že si nemůžete jen tak „pokecat“ s přáteli a být zase tou svobodomyslnou ženou. Je čas, kdy je potřeba se ohlížet také na potřeby svého dítěte.

Váš společenský život je v ohrožení, pomoct, jak z toho ven?

Mateřská osamělost je téma samo o sobě, a to dost riskantní, plno lidí před tím totiž zavírá oči. Jde jen o to, vyrovnat se s tím, že pocity osamělosti přichází i v momentě, kdy si sama sobě říkáte, že to tak přece být nemůže, když jste po dítěti tak toužila.

Proč vás tedy nenaplňuje pocit štěstí, jen díky tomu, že tu je konečně s vámi, můžete ho obejmout a bezmezně se mu věnovat? Ta lítost prostě převládne mysl a začne lomcovat s vašimi emocemi. Vy tak zkrátka a jasně, pláčete a nedokážete to blíže specifikovat.

Stojí za tím leckdy i nejasná finanční situace, která vás svazuje a vy se bojíte, že nebudete mít třeba na nájem. Když jste na to dva, je to lepší, nejhůře jsou na tom matky samoživitelky. V dalším díle se dozvíte tipy, jak si dopřát sociální interakci s lidmi, abyste byla zase šťastnější.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares