Průjem u batolat je běžný jev a neměl by být vážným důvodem k obavám. Příznaky průjmu vystavují dítě fyziologickému stresu, který postihuje i rodiče, protože jejich dítě se stává těžko utišitelné. Průjem se může objevit v důsledku raného věku, stresu, nesnášenlivosti potravin, extrémně tekuté stravy nebo někdy v důsledku bakteriální nebo virové infekce.
Zajistěte dostatek tekutin
Zajistěte, aby mělo batole hodně vody. Vaše batole může pociťovat žízeň kvůli opakované vodnaté stolici, mějte proto po ruce láhev s vodou.
Rehydratační sůl
Rehydrattační sůl koupíte v každé běžné lékárně. Pytlíčky s rozpustným práškem snadno rozpustíte ve vodě. Dávkujte dle návodu. Sůl doplňuje ztracené elektrolyty (jako je sodík a draslík) během záchvatu průjmu.
Podávejte menší porce jídla v pravidelných intervalech
Menší jídla, na rozdíl od jednoho velkého jídla, mohou být snadno stravitelná a absorbována trávicím systémem batolete, což způsobuje menší zátěž.
Nepřestávejte s kojením
Mateřské mléko je bohaté na několik protilátek, které chrání před řadou patogenů, které mohou způsobit průjem. Pokud své batole stále kojíte, nepřestávejte, naopak – četnost kojení zvyšte.

Čím batole při průjmu krmit?
Pokud se u batolete vyskytne průjem, jsou doporučeny tyto potraviny:
- banány
- Vařená rýže
- Vařené kuře
- Masový vývar
- Jablečná omáčka
- Celozrnný chléb
- Zelenina na pyré, jako je mrkev, houby, červená řepa, tykev a cuketa
- Pečené nebo vařené brambory
Pamatujte, že vaše batole během průjmu ztrácí sodík, takže do jídla batolete přidejte trochu soli. Batole nepotřebuje více než 2 g soli denně.
Zeleninu při krmení vždy rozmixujte na kaši, aby ji batole snadno snědlo a strávilo. Pro nejlepší výživu se poraďte s dětským dietologem, který může navrhnout dietní plán vhodný pro onemocnění/stav, který vedl k průjmu batolete.