Pár zdravých receptů na hubnutí

Vánoce jsou za námi, oslavy dalšího roku nás teprve čekají. Během posledních dnů si většina z nás dopřála a až tolik neřešila, že tu si dáme nějaké to sladké cukroví, tady ochutnáme jednohubku, závin nebo něco jiného. Naše tělo to ale vnímá jinak a nám přijde, že jsme přes svátky ještě víc přibrali. Přitom jsme si tolikrát řekli, že se nebudeme přejídat a začneme s těmi tukovými polštářky něco dělat.

No jo, přání je to hezké, realita je ale přeci jen o něco těžší. Většinou začátek pořád odsouváme a říkáme si, že začneme v pondělí, pak první den v měsíci, no a teď si říkáme, že první den roku 2022 je taky skvělou příležitostí. Ruku na srdce, neříkáte si to tak každý rok, ale nikdy to nedotáhnete do konce? Zkuste to letos jinak!

Skvělým začátkem je změna životního stylu

Vaše kroky nemusí hned vést do posilovny. Mnohem důležitější je uvědomit si, proč toužíte po změně, naladit se na to a začít zamyšlením nad celkovým životním stylem. Ono to cvičení je sice fajn, ale k čemu bude, když si po něm dáte slazenou limonádu a smažené jídlo z fast foodu?

Víte, že naše tělo potřebuje ke správnému fungování vyváženou stravu, která se skládá z bílkovin, sacharidů i tuků?

Změna stravovacích návyků je základ

Jíst zdravě není žádná věda. Někomu se to sice může zdát složité a třeba i nemožné, opak je ale pravdou. Stačí si osvojit pár základních pravidel jako je dostatek pohybu i spánku, dodržování pitného režimu a taky zásad zdravého stravování.

Právě jídlo a stravovací nároky jsou pro správně fungující metabolismus základem a spolu s pravidelným pohybem jsou prevencí před vznikem mnoha chorob jako třeba cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol apod.

Není třeba hned hledat výživového poradce

Když si nevíte rady, jak na změnu stravovacích návyků, asi vás napadne návštěva výživového poradce. To je určitě fajn, na druhou stranu vám možná doporučí dietu, kterou když budete dodržovat, dočkáte se vysněné postavy. Ale jakmile se vrátíte ke starým návykům, což většina z nás časem udělá, dostaví se tzv. jo-jo efekt. A to už nikdo nechce.

Zkuste to nejprve sami, a to díky metodě zdravého talíře. Představte si svůj denní příjem potravin jako talíř a rozdělte si ho na čtvrtiny. Jednu by měla tvořit zelenina, jednu ovoce. Třetinu příjmu tvoří sacharidy, talíř pak doplní bílkoviny neboli proteiny.

Přeci jen chcete zkusit nějakou tu dietu? Zkuste tu, u které snížíte příjem sacharidů!

Keto dieta, kterou možná znáte jako nízkosacharidovou nebo proteinovou dietu, se stala v poslední době hodně populární. Je založena na tom, že snížíte příjem sacharidů na minimum a tělo se dostane do stavu tzv. ketózy, kdy začne místo sacharidů využívat jako zdroj energie vlastní zásobu tuků. Vy díky tomu zhubnete.

Při keto dietě je ale důležitý vysoký obsah bílkovin ve stravě, abyste nezhubli svaly. Konzumujte libové maso, ryby, šunku, sýr, vejce, tvaroh a další potraviny bohaté na proteiny, nezapomínejte ani na tuky, jejichž skvělým zdrojem jsou ořechy a různá semínka. Povelené jsou i určité druhy zeleniny a nějaké to ovoce.

Víte, že mezi povolenou zeleninu patří třeba cuketa? Co si tak připravit cuketové lasagne? Milujete brambory? Při keto dietě na ně zapomeňte, nahraďte je třeba květákem. Místo klasické rýže použijte tu konjakovou, chleba vyměňte za proteinový chléb.

Místo sladkých cereálií z obchodu si připravte vlastní, třeba z oblíbených semínek, ořechů, kokosového oleje a čekankového sirupu. Pomazánku na chlebíčky k oslavě nového roku si připravte z tvarohu, pažitky a jarní cibulky, zkusit můžete i chlebíček s pestem z bazalky. Až nebudete vědět, co vařit, zkuste kapustové karbanátky.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares