Studený porcelán: vyrobte s dětmi jednoduché vánoční ozdobičky

Modelínu zná každé dítě, ale co, když se jeho ručičky setkají i s něčím jiným? Výroba studeného porcelánu není náročná, jen člověk musí vědět, jak na to. Hodně malé děti kolem 2 let vám budou v kuchyni dělat nepořádek, to se vsaďte. Hlídat je a míchat na pánvi hmotu, tak nebude vůbec snadné.

Doporučujeme spíše pro předškoláky. Ač s porcelánem má pramálo společného, snad jen bílou barvu, i tak je vzhledem něčím jedinečná. Stále ovšem nevíte, co s čím spojit, tak pojďme na to.

Na výrobu si připravte:

  • 1/4 hrnku jedlé sody
  • 1/4 hrnku kukuřičného škrobu
  • 1/4 hrnku studené vody

Postup:

V misce jednotlivé suroviny spojte a přeneste na pánev s nepřilnavým povrchem. Pro tyto účely nám skvěle poslouží teflon. Pánev zahřejte a směs neustále míchejte. Na mírném stupni ohřevu, hmota zhoustne a v určitém bodě zahřátí, začne tvořit malé bublinky a trochu syčet. To je v pořádku, nebojte se. Možná se objeví i hrudky, ale když budete hmotu převracet na pánvi, ztratí se. Hmota je připravená v momentě, kdy se skoro nepřichytává na pánev. Je potřeba s ní pracovat, když je ještě lehce teplá, jinak se začne vysoušet a drolit. Pak už do ní neuděláte dírku, abyste ozdobu zavěsili na stromeček.

Výhodou hmoty je fakt, že i když vás napadne s dětmi něco tvořit, nemusíte běžet do obchodu, tyhle běžné suroviny má každý doma. S hmotou se pracuje jednoduše, špinit si nemusíte ani vál. Stačí jí lehce v ruce vytvarovat a přimáčknout, vytvořit placičku a vykrajovat formičkami nejrůznější tvary. Skvěle vypadají hvězdy, srdíčka i kytičky, je to na vás. Pro dokonalejší vzhled je potřeba hmotu vyválet pomocí válečku. Také lze do hmoty vmáčknout nějaký vzor, např. ze starého ubrusu, atp. Nezapomeňte na dírku, tu vytvoříte díky špejli nebo brčku, slouží na provléknutí stuhy.

Hotové výtvory necháme volně proschnout nebo rychleji – stačí umístit na topení. Sami uvidíte, že z takových vlastnoručně udělaných ozdob, budete mít radost nejen vy, ale hlavně děti. Chcete, aby váš porcelán měl i jiné barvy? Přimíchejte trochu tempery nebo třpytky. Ve svitu led světýlek se budou ozdoby nádherně lesknout.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares