Jak udělat z dítěte vegetariána?

Jak přimět dítě, aby si libovala ve vegetariánské stravě? Odborníci na výživu radí, jak se stát vegetariánem.

Pro vás a vašeho partnera není tak těžké stravovat se jako vegetarián, ale přijít na to, jak připravovat jídlo pro vaše dítě, aby bylo zdravé a vyvážené, může být o něco těžší.  Nebojte se: Výživový poradci říkají, že je naprosto v pořádku dávat vašemu dítěti vegetariánskou stravu, pokud si dáváte pozor na to, aby dítě dostávalo veškeré důležité živiny.  Tady je pár rad, jak na to:

Je bezpečné, aby bylo dítě vegetarián?

Stejně jako u jiných rozhodnutí, které se týkají dítěte, musíte se rozhodnout za něj, zda je pro něj dobré, aby bylo vegetariánem – obzvlášť pokud jsou ve vaší rodině milovníci masa a brambor. A konečný verdikt? Je to zdravé a bezpečné. Jste dobré matka. ,, Pro děti je to zdravé, aby byly vegetariány,“ dětská výživová poradkyně, Diana K. Rice, vysvětluje. „ Spoustu výzkumů ukazuje, že dobře rozvržená vegetariánská strava je velmi zdravá.“ Za předpokladu, že dítě dostává všechny živiny, které potřebuje pro růst není důvod odkládat vegetariánskou stravu až na pozdější věk.

A pokud budete potřebovat další vědecký důkaz, Akademie zdraví  a péče, vydala vloni svůj oficiální postoj k vegetariánské stravě, který říká: ,, Vhodně plánovaná vegetariánská i veganská strava je zdravá, nutričně vyvážená a může poskytnout zdravotní přínos a prevenci při léčbě některých chorob. Tyto diety jsou vhodné pro všechny fáze životního cyklu, včetně těhotenství, kojení, dětství, dospívání, pubertu i sportovce.“

Jaké jsou výhody toho, že vaše dítě bude vegetariánem?

Všechny tyto přidané živiny v zelenině a ovoci jsou pro vaše dítě přínosem teď i v dlouhodobém horizontu. Podle Riceové, vegetariánské děti mohou mít nižší výskyt srdečních chorob a obezity než jejich protější, které maso konzumují.  Tělo vašeho dospívajícího dítěte bude více těžit z mléčných výrobků, které jsou plné vitamínů.  ,,Vegetariánské děti budou mít větší příjem bílkovin z vajec a mléčných výrobků, které jsou zdrojem kvalitních bílkovin. Mléčné výrobky jsou hlavním zdrojem vápníku, takže u vegetariánů je menší pravděpodobnost, že budou mít problém s nedostatkem vápníku ve své stravě,“ vysvětluje Dr. Keith Ayoob, dětský dietolog.

Jaká jsou rizika?

Kromě toho, že se rodiče musí vypořádat s odpůrci, kteří to odsuzují, Dr. Ayoob říká, že je potřeba se ujišťovat, že dítě dostává vše, co potřebuje ve svém denním příjmu hlavních živin, jako jezinek a železo. ,,Nemusíte jíst maso, například, ale stále potřebujete mít v jídle živiny. Maso je obrovským zdrojem železa. Existuje spousta rostlinných zdrojů železa, ale mají tendenci být vázány na jiné sloučeniny a je potřeba je konzumovat s kyselím jídlem, jako například listovou zeleninu je potřeba podávat s octem,“ radí. Ale dobrá zpráva je, že spousta jídla pro děti je obohacena železem.

Bylo by dobré informovat vašeho pediatra o tom, že jste dítě převedli na vegetariánskou stravu. ,,Pro vašeho  pediatra je to důležitá informace, aby mohl dávat pozor na nedostatek některých živin.“

,,Nemyslete si, že vegetariánská strava je ze své podstaty zdravější,“ varuje Dr. Ayoob. „To je to co si vyberete, a musíte zvolit vyvážené potraviny. Může to být náročné, když máte dítě, které potřebuje více železa, ale nechce jíst zeleninu, fazole nebo zrníčka.“

Naplánujte dítěti jídelníček

Rodiče vždy chtějí mít na paměti stravování svého dítěte a obzvláště v případě, že chtějí mít z dítěte vegetariána. Zde je pár pravidel:

Zajistěte, aby dítě mělo dostatek železa a zinku.
Dbejte na to, aby hladina železa a zinku u vašeho dítěte byla normální, obzvláště pokud kojíte, protože mateřské mléko neobsahuje železo ani zinek, který vaše dítě potřebuje. Vaše dítě by mělo dostat 11 gramů železa a tři gramy zinku každý den z potravin jako jsou obiloviny, ořechové máslo, vejce, fazole, listová zelenina atd., podle Jenna Helwiga, autora Dětské výživy.

Zde je několik potravin, které obsahují hodně železa a zinku:

Vařená čočka (1/2 šálku) – 3 mg železa

Vařené špenát (1/2 šálku) – 3 mg železa a zinku 7mg

Tofu (1/4 šálku) – 3 mg železa a zinku 5mg

Fazole (1/2 šálku) – 2 mg železa

Rozinky (1/4 šálku) – 1 mg železa

Vajíčji – 8mg železo a zinek  6mg

Cizrna (1/2 šálku) – 1 mg zinku

Arašídové máslo (1 TBS.) – 5mg Zinek

Cereálie jsou také dobrá volba, protože mnoho obsahovat až 18 mg železa a zinku 3.8mg v jedné porci.

Ujistěte se, že dítě nedostane naráz až moc příliš zinku a železa.
Vegetariánská strava je často s vysokým obsahem vlákniny-myslet na všechny ty čočky, černé fazole a růžičkové kapusty! Což má za následek to, že nemáte chuť na jiné věci, kterými byste museli vyvažovat svůj jídelníček. ,,Pokud máte obavy, aby vaše dítě mělo dostatek energie, zdravých tuků, tak avokádo a ořechové máslo, jsou dobrá volba, říká výživový poradce Kaleigh Mc Mordie.

Dejte vyniknout chuti

Dokonce i děti ocení trochu koření! Nevyhýbejte se experimentům s různým kořením, aby bylo jídlo přitažlivější. ,, Vegetariánská strava nemusí být nevýrazná a chutě spojené s masem, jako je například uzená chuť, nemusí ve vegetariánské stravě chybět,“ říká Dr. Ayoob. ,,Přemýšlejte o přidání uzené papriky, česneku, kari, kmínu a různých bylin.“

Štítky: , , , , , , , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares