Éterické oleje v těhotenství: jsou bezpečné nebo ne?

Pomoc z přírody je pro maminku vždy zdravější variantou, než medikamenty na chemické bázi. Užívání éterických olejů, má však svá pravidla a my si na ně dnes posvítíme. Stačí jen naslouchat svému tělu a zbytek přijde sám, ať už zmírnění příznaků nebo úleva, ten pocit za to zákonitě stojí!

V prvním trimestru se oleje nedoporučují, ale to neznamená, že si je nemůžete užít v pozdějších stupních gravidity. Výzkumy v prvním trimestru těhotenství totiž nejsou jednoznačné a neshodují se na možných nežádoucích účincích vývoje plodu, takže je raději netestujte, ale masáže s pečlivě vybranými oleji ve 2. a 3. trimestru, povoleny jsou.

Pomáhají od těhotenských příznaků typu bolestí zad, otoků nohou, bolestí kostrče nebo zánětu sedacího nervu. Masáže také uvolňují emoce, kterých je žena v těhotenství plná. Někomu éterické oleje navozují klidnější spánek a bojují proti nespavosti. 

Masáže v těhotenství

Vždy je potřeba přihlédnout na aktuální stav matky a pokročilost těhotenství. Nejvýhodnější je při masáži poloha v pololehu na pohovce, vsedě rozkročmo na židli nebo na kulatém sedacím polštáři. Najděte si polohu, která vám bude vyhovovat a už se oddávejte příjemným zážitkům. Masáž v těhotenství by měla být vedena intuitivně, určitě byste z ní neměla mít pochybnosti a nepříjemné pocity.

Jaké esence se dají bez obav používat a jaké mají účinky? 

Levandule lékařská 

Analgetický, antidepresivní a napomáhající při bolestech při porodu, podporuje děložní činnost

Mandarinka

Přináší klid, povznáší a osvěžuje mysl, má antidepresivní a anxiolytický účinek

Tea tree olej

V podstatě přírodní antibiotikum působící proti plísním, virům, posiluje imunitu a sebedůvěru

Santalové dřevo

Uvolňuje, je dobré při zánětu močového měchýře, výtocích a je antiseptický 

Cypřiš

Blahodárně působí na krevní oběh, je úlevou při křečových žilách a hemoroidech

Vyzkoušejte klidně i černý pepř se silnými prohřívacími schopnostmi nebo benzoe na rány, zácpu, koliky a citlivou pokožku. Naopak vyvarovat byste se měla éterickým olejům na citrusovém podkladu, jsou fytotoxické. Patří mezi ně zejména grep, citron a bergamot. 

Nejkvalitnější oleje jsou ty v bio kvalitě lisované zastudena, např. mandlový, meruňkový, jojobový, šípkový a olej z pšeničných klíčků. 

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares