Vše, co potřebujete vědět o menstruaci: speciál pro ženy, ale i dívky

Menstruační krvácení je způsobené odlučováním děložní sliznice a následným krvácením z pochvy. Děje se tak u mladistvých dívek a žen v produktivním věku. Doba krvácení je různá, v průměru se však objevuje po dobu 3 až 8 dnů.

První menstruace nastává v pubertě a od této chvíle by se měla stát pravidelnou každý měsíc – prakticky až do menopauzy, která nastává kolem 50. roku života.

Další fakta o menstruaci

Menstruační cyklus trvá cca 28 dní. A za normálních okolností ztrácí žena během celé menstruace 50 až 70 ml krve. Jelikož je obtížné množství krve odhadnout, je za silné krvácení považováno to, které se vyskytuje déle, než 7 dní nebo pokud spotřebujete více, než 15 menstruačních vložek během cyklu.

A jak je to s menstruací v průběhu těhotenství?

Během něj nedochází k menstruaci, žena však může po dobu 1 nebo 2 dnů mírně krvácet – zejména na začátku gravidity, obvykle spíše v růžové nebo lehce nahnědlé barvě, což naznačuje fakt, že se embryo v děloze uchytilo.

První menstruace a doba se u jednotlivých dívek liší

Je to dáno hormonálními změnami, ale navzdory této skutečnosti, se menarche vyskytuje většinou kolem 12 let věku. Existují však případy, kdy dívky začínají menstruovat i dříve, klidně ve věku mezi 9 – 11 lety nebo naopak později mezi 13 – 15 lety.

Když tedy menstruace nastane před nebo po tomto věku, neznamená to, že by došlo k nějakým zdravotním problémům (zvláště pokud dívka nemá žádné příznaky). V případě pochybností je ideální porada s gynekologem.

Přestává dívka růst, když začne menstruovat?

Spoustu lidí si myslí, že dívka s první menstruací již neporoste. Je to mýtus, dívky rostou až do věku 16 let. Je ovšem pravda, že největších výškových přírůstků, nastává před 13. rokem věku. Občas se tedy mylně domníváme, že po první menstruaci dívky nerostou, ale ve skutečnosti se u nich jen zpomalí tempo růstu.

Zajímavost

Menstruační zbarvení souvisí s dobou, kdy je krev ve styku se vzduchem. Když je tedy doba v hygienické vložce delší, je obvykle tmavší.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares