Jak vést děti k samostatnosti?

Malé děti jen těžko chápou pojem, že mají něco udělat včas, natož nést zodpovědnost za své činy. Jak na to, aby vaše dítě bylo samostatné a nevnímalo něco jako trest? Zde je několik tipů, jak dítě k nezávislosti „postrčit“. Samostatnost v sobě musí dítě objevit tak trochu i samo a přijít na to svým vlastním způsobem.

A proč tomu tak chceme? Když se od raného věku budeme snažit dítě vést k samostatnosti, stane se dobře připraveným zvládnout požadavky v dospělosti. Dítě by mělo pochopit, co ho dělá šťastným. Život není jen o štěstí a vaše dítě prochází i tím, že bojuje s pocity zklamání, když nesplní to, co se od něj očekávalo. Dítě se během života učí rozpoznávat své chyby a určitý druh sebeúcty.

Podpora samostatnosti

Nezávislost podporujte přirozeně tak, že mu např. řeknete, ať si na výlet sbalí svůj batůžek sám nebo třeba v restauraci vybere jídlo. Moc ho nevoďte za ručičku a současně nezasahujte do jeho jednání. Dávejte mu jasně najevo otevřené možnosti, které má a dávejte jen pokyny, které pochopí. Také ho nechte svobodně rozhodovat o tom, jak bude probíhat třeba odpoledne, až přijde ze školy. Nucením ničeho nedosáhnete, nebude lepší se s ním domluvit na tom, že úkoly udělá až si chvíli pohraje?

Nevybírejte oblečení za něj, stejně tak, ať se rozhodne i o tom, co si vybere z vaší nabídky k večeři. Buďte empatičtí a buďte mu nablízku, když si s něčím neví rady. Dopřejte mu na vše dostatek času, vstaňte raději dříve, ať si dítě samo vyčistí zuby nebo se učeše. Rozhodně mu neberte věc z ruky a nedělejte to za něj.

Zapojte ho do domácích prací, ať umyje nádobí, ustele postel a zařaďte i činnosti jako plánování nákupu nebo občasné starání se o mladšího sourozence, atp.

Zde je seznam věcí, které může dělat samo nebo pod vaším dohledem:

Ráno:

Oblékání

Česání vlasů

Mytí tváře

Snídaně

Čištění zubů

Balení batohu

Odpoledne a večer:

Svačina

30 minut pohádky

Domácí úkoly

Domácí práce

Večeře

Mytí ve vaně

Oblečení pyžama

Čištění zubů

Čtení knihy před spaním

Ze selhání nedělejte „bubáka“ a nehledejte problém

Děti prostě a jednoduše selžou a chyby dělat budou. A dokonce i opakovaně i přes veškerá vaše varování. Nesnižujte jeho sebevědomí, že je to špatně, ale snažte se to vysvětlit tak, jak to udělat lépe a vyřešit to jednoduše. Hledejte kompromisy a neučte se ho se na svět dívat jen jako na bílý nebo černý (výhra x prohra).

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares