Příšera pod postelí? Zachovejte klid a s dětským strachem pracujte

Někomu důvěřovat je těžké. A u dětí to platí dvojnásob. Když se něčeho bojí jsou nedůvěřivé. V ten moment prostě čelí ohromnému strachu a jediné co potřebuje, je dostat se od toho, co ho vyvolá pryč. Děti jsou menší než my a prožívají ten strach mnohem intenzivněji. Asi tak desetkrát děsivější scénáře!

I když si myslíte, že strach dítěte nepodléhá zdravému rozumu, u něj prostě existuje. Nedělejte si z toho legraci a raději dítě uklidněte. Ať vám vysvětlí čeho se bojí nebo přímo ukáže, když to jde. Bojí se dítě příšery pod postelí? Chovejte se, jakože skutečně je. Co by jí tak mohlo vylekat? Přece velké koště. Strčte ho pod postel a příšeru vymeťte nebo řekněte, že tam nebyla. Stále děti ujišťujte, že se nemusí bát. Příště to udělejte klidně znovu. Je to logický proces.

To samé platí, když se bojí tmy. Strach rozptýlíte, když necháte svítit malé noční světlo. Strach pramení z ledasčeho a každé dítě má strach z něčeho jiného. Jedno dítě se bojí psů, další pavouků a jiné hmyzu. Někoho děsí již právě zmiňovaná tma nebo příšera. Dítě se učí se svým strachem bojovat a vy mu s tím pomozte.

Starosti a obavy jsou do jisté míry normální

Strach z masek a kostýmů – známe to všichni, táta chce udělat legraci, ale místo smíchu jen pláč. Nasadil si totiž masku a dítě křičí, bojí se. Příště nechte dítě masku osahat, až poté si jí navlečte. Nebo když jí máte už nasazenou, nechte jí dítětem sundat a poznávat váš obličej. Dejte mu masku do ruky, ať jí prozkoumá.

Známky toho, že se může bát a co s tím?

Některé děti neřeknou, čeho se bojí, protože vás nechtějí znepokojovat. Nicméně fakt, že nespí, bolí je bříško nebo hlavička či má dokonce noční můry, jsou vodítkem pro rozpoznání dětských úzkostí. Úzkost je navíc nakažlivá a může se dědit z generace na generaci. Chcete-li tohle zacyklení ukončit, předstírejte, že starosti a obavy nemáte. Ukažte dítěti, jak se strachu postavit čelem, aby se mu nevyhýbalo záměrně. Chválou a pozorností dojdete k nejúčinnějšímu způsobu, jak dítě pozitivně ovlivnit. Když dosáhnete konkrétního cíle, tak dítě odměňte.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares