Těhotenství může změnit vaše riziko rozvoje těchto zdravotních stavů

Mít děti může nepochybně přinést spoustu štěstí do vašeho života, ale otěhotnění a porod mohou také poskytnout alespoň jednu trochu překvapivější výhodu. Mít více dětí může ve skutečnosti chránit ženy před mnoha zdravotními problémy, jako jsou některé typy rakoviny a možná i demence.

Stejně jako u rodičovství jsou i zde vzestupy i pády. Pokud se během těhotenství vyskytnou komplikace, může to také vaše šance na další problémy, jako je srdeční onemocnění.

Rakovina prsu

Ženy, které měly pět nebo více dětí, mají poloviční riziko rakoviny prsu ve srovnání s ženami, které nikdy nerodily. Zdá se, že je to proto, že se vaše menstruace během těhotenství zastaví, čímž se sníží vaše celoživotní expozice estrogenu a progesteronu.

Rakovina vaječníků

Stejně jako u rakoviny prsu vaše riziko rakoviny vaječníků klesá, čím více dětí porodíte. Zdá se, že funguje stejný mechanismus: menší expozice reprodukčním hormonům během vašeho života. Užívání perorální antikoncepce může také snížit riziko rakoviny.

Kojení je také spojeno s nižším rizikem rakoviny vaječníků.

Endometriální rakovina

Rakovina endometria je rakovina sliznice dělohy. Je na seznamu malignit, u kterých riziko klesá s větším počtem těhotenství. Zdá se, že změnu vysvětluje opět snížení expozice hormonům v důsledku menšího počtu menstruačních cyklů.

Počet dětí, které máte, samozřejmě není jediným faktorem ovlivňujícím riziko této a dalších forem rakoviny. Jiné zahrnují váš věk, stravovací a cvičební návyky, rodinnou anamnézu a v některých případech vaši váhu.

Demence a Alzheimerova choroba

Vaše reprodukční historie může ovlivnit vaše riziko demence a Alzheimerovy choroby. Asi dvě třetiny lidí s Alzheimerovou chorobou jsou ženy, podle Alzheimerovy asociace.

Riziko Alzheimerovy choroby se snižuje, čím více měsíců strávíte těhotná, možná kvůli změnám, ke kterým dochází ve vašem imunitním systému, když čekáte.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares