Jak přimět děti ke konzumaci tolik potřebného ovoce a zeleniny?

Je více, než nad slunce jasné, že žádné dítě nebude mít rádo všechny druhy ovoce a zeleniny. Ani u dospělého člověka to tak není, tak proč to chtít po dítěti? I když si vaše děti pochutnávají pouze na jednom či dvou druzích ovoce nebo zeleniny, je to stále lepší, než nic. S přibývajícím věkem se jejich chutě budou rozvíjet.

Společný nákup i tvoření jídel

Když vezmete děti na nákup s sebou, možná spíš narazíte na něco, co se jim bude líbit. Ať si vybere samo, co by chtělo ochutnat. Nebo ještě jednodušeji, vypěstujte si vše své. Dítě si tak utrhne na zahrádce, na co má chuť a je po problému.

Když s dítětem ovoce nebo zeleninu dokonce i zpracujete, stoupá tak naděje, že ochutná. Podílejí se totiž na vzniku toho pokrmu a jsou na sebe pyšní, že zvládly něco zamíchat či vysypat, atp. Stačí jednoduché recepty, nějaká nakrájená ovocná nebo zeleninová miska, ale také třeba rozmixované jahody s mlékem. Děti nalákají i muffiny všeho druhu, mohou mít podobné náplně jako koláčky. A když vašim dětem nechutná zelenina tak, jak jí vidí, nenápadně jí do něčeho přidejte a rozmixujte. Co taková omáčka na těstoviny z pokrájených dušených rajčat? Tam se schová i kořenová zelenina!

Když to jinak nepůjde, zkuste ovoce přes dezerty

Lehčí a ne moc slazené dorty, kde bude šlehačka a zbytek ovoce. Většinou se zavděčíte jahodami, ty jedí všechny děti. Také si počkejte na to, až dítě malinko vyhladoví. Dost často se stává, že po obědě nemají na žádné ovoce ani pomyšlení. Raději by kostičku čokolády, to je jasné.

Zeleninu servírujte třeba na proužky a dejte dítěti přímo do ruky. Pokud ani to nezabere, nezbývá vám už nic moc jiného, než tvořit. Z ovoce a zeleniny spolu s toustovým chlebem vykrajujte různé tvary. Vznikne vám tak třeba kočka, pes, motýl nebo prasátko. Fantazii se meze nekladou. Musíte jít svým dětem vzorem, pokud ani vy před ním nepozřete kousek ovoce nebo zeleniny, tak to jíst také nebude. Děti své rodiče napodobují úplně ve všem. Ovoce zkuste přimíchat i do jogurtu. Klidně ho zmrazte, děti milují zmrzlinu a tohle je tomu dosti podobné.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares