Podpořte dítě, aby mělo správné stravovací návyky

Často se rodičům může zdát, že jsou jejich děti v jídle až příliš vybíravé. Bezpochyby je úlohou rodičů podporovat děti ve správném stravování a korigovat jejich chutě; na druhou stranu neměli by být na své děti až příliš nároční. Každé dítě je přeci unikát a může si dovolit mít preference nejen v jídle, ale i v mnoha jiných ohledech.

Snaha o vymezení se v rámci jídla je také jedním s projevů dětské samostatnosti. Jednoduše se jedná o jeden z prvků jeho přerodu od závislého jedince na více či méně samostatného člověka, který si chce o určitých věcech rozhodovat sám.

Jak tedy podpořit správné stravovací návyky dítěte a přitom nesnižovat jeho individualitu?

  • Ne. Chápejte toto slovo tak, jak jej chápete i u jiných lidí – jako vyjádření nesouhlasu. Pokuste se s dítětem komunikovat co nejotevřeněji a berte jeho názory vážně.
  • Komunikace. Vysvětlujte, ukazujte, ptejte se… jednoduše mluvte – a to i o jídle. Popisujte, jak se jednotlivé pokrmy jmenují, jak chutnají a podporujte dítě v utváření vlastního názoru.
  • Výběr. Pokud je to možné, dávejte dítěti na výběr. Ať cítí, že ho berete vážně a jeho názor je pro váš důležitý.
  • Objevujte. Experimentujte s chutěmi, hledejte různé variace, buďte kreativní.
  • Zapojte je do procesu. Umožněte dětem účastnit se přípravy jídla – od nákupu až po vaření. Pokud máte zahrádku, naučte jej zalévat zeleninu. Tak bude mít pocit, že jí něco, na čem se podílel a bude mít do jídla o moc větší chuť.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares