Udělej pá pá: Kdy dítě poprvé zamává?

Udělej pá pá – kdo mi neznal pokyn maminek, když švitoří na své ratolesti a chtějí se pochlubit tím, co již dítě umí. Udělání „pá pá“ vyvolává na tváři úsměv i těch největší skeptiků a odpůrců „maminkovské řeči“. Kdy je však ten správný čas, kdy má dítě umět splnit nějaký pokyn?

Kdy začne miminko mávat?

Pohyb první mávání mezi donošenými dětmi je často pozorován kolem deseti měsíců věku. Děti se obvykle naučí kopírovat gesta ve věku devíti měsíců, takže některé devítiměsíční děti mohou zamávat, pokud na ně mávnete.

Děti nemusí rozumět účelu mávání a souvisejícím významům, dokud jim není 12 měsíců. Většinou po prvních narozeninách může miminko zamávat s úmyslem někoho pozdravit „ahoj“ nebo „sbohem“. S přibývajícím věkem si batole svou dovednost postupně zdokonalí, takže jeho mávání budou hladší a účelnější.

Jak poznáte, že je miminko již schopné zamávat?

Dítě, které je připraveno mávat, může vykazovat různé jemné motorické pohyby rukou a prstů. Můžete si také všimnout určitých kognitivních milníků. K většině těchto úspěchů dochází ve věku devíti měsíců, projevují se například:

  • Ukazují na věci prsty
  • Kopírují pohyby a gesta
  • Přesouvají předměty z jedné ruky do druhé
  • Sbírají předměty ukazováčkem a palcem ( klešťové uchopení )
  • Dávají věci do úst
  • Rozumí „ne“ a může rozumět dalším jednoslovným pokynům.
  • Některé devítiměsíční děti mohou také táhnout do stoje, tedy držet se za předmět a přitahovat se do stoje. Tento milník ukazuje na lepší sílu, kontrolu a obratnost zápěstí, které jsou obvykle potřeba k mávání.

Jak a kdy podporovat mávání?

Na začátku může vaše miminko mávat na cokoli a kohokoli. Klíčem k tomu, jak jim pomoci přiřadit akci ke slovu nebo záměru, je praxe. Proto říkejte slova jako „ahoj“, „čau“, „sbohem“ nebo „nazdar“ pokaždé, když dítěti zamáváte. Vaše miminko začne postupně používat mávání jako neverbální komunikační gesto.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares