Jak na správné čištění prvních zoubků u batolat, když nespolupracují

První zoubek se u batolat zpravidla objevuje kolem půl roku, ale pokud se neobjeví do jednoho, nic se neděje. Není ojedinělé, že by se zoubky objevily až po prvním roce života, nebo naopak – existují případy, kdy se dítě se zoubkem již narodilo.

Kdy je dobré začít zoubky čistit?

Mnoho rodičů tápe, kdy je vhodné začít čistit mléčné zuby. Odpověď je jednoduchá: Ve chvíli, kdy objevíte první zoubek.

Jakmile má vaše dítě zub, může se na povrchu zubu začít usazovat plak a způsobovat kaz.

Ale co když vás vaše dítě ani nepustí do úst? Co když vaše batole při pohledu na zubní kartáček uteče nebo začne vyvádět? Je v pořádku počkat, až bude vaše dítě trochu starší a nebude mu čištění zubů tolik vadit? Neměli byste čekat.

Čištění zubů u malého dítěte není vždy snadné, ale je nezbytné vytvořit a udržovat dobrou rutinu ústní péče, aby byla ústa vašeho dítěte zdravá a aby se zabránilo potenciálně závažným infekcím. Stejně jako byste se nevzdali výměny zašpiněných plen vašeho dítěte, pokud by se vaše dítě vrtělo a ztěžovalo výměnu plenek, neměli byste se nikdy vzdát udržování čistých úst vašeho dítěte a bez nemocí.

Jak čistit zoubky dítěte, když nespolupracuje

Co když máte pocit, že teoreticky umíte čistit mléčné zuby, ale když to jdete vyzkoušet na svém kojenci, vaše dítě vám ani nedovolí dostat kartáček do úst? Naštěstí existuje několik technik, které vám mohou pomoci poskytnout vašemu dítěti ústní péči, kterou potřebuje.

Pokud je to možné, doporučujeme pro čištění zubů kojenců používat techniku „od kolena ke kolenu“. Tato technika vyžaduje dva dospělé a funguje následovně:

  • Oba dospělí by měli sedět čelem k sobě a dotýkat se koleny.
  • Položte dítě tak, aby zadní část jeho hlavy spočívala na klíně jednoho dospělého a jeho nohy byly na klíně druhého dospělého. (Ujistěte se, že je dítě ve stabilní poloze a nemůže spadnout.)
  • Dospělý s hlavou dítěte na klíně by měl jednou rukou jemně zvedat rty dítěte tak, aby byly zuby zcela viditelné, a druhou rukou jemně čistit zuby dítěte.
  • Druhý dospělý by se měl zaměřit na uklidnění anebo rozptýlení dítěte a také na jemné držení rukou dítěte, aby se zabránilo tomu, že dítě uchopí zubní kartáček.

Pokud není k dispozici druhý dospělý, který by vám pomohl vyčistit zuby vašeho dítěte, zkuste si položit hlavu dítěte do klína a pak jednou rukou zvedat rty dítěte a druhou rukou čistit. (Ujistěte se, že vaše dítě je ve stabilní poloze a nemůže vám spadnout z klína!)

Pokud se zadní stoličky vašeho dítěte ještě nevyrostly, můžete také zkusit umístit prst mezi jeho zadní dásně, abyste udrželi ústa dítěte otevřená pro čištění.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares