Pálení žáhy během těhotenství je běžným projevem. Co ho způsobuje?

Pálení žáhy, známé také jako kyselý reflux, je v těhotenství běžnou zkušeností. Pálení žáhy během těhotenství postihne většinu těhotných žen alespoň jednou a může se objevit v kterémkoli trimestru Těhotenské pálení žáhy je charakterizováno pocitem pálení v blízkosti hrudníku, krku a horní části trávicího traktu.

U žen, které nikdy předtím neměly pálení žáhy, se tento problém může rozvinout během těhotenství. Odborníci se domnívají, že v tomto vývoji mohou hrát roli těhotenské hormony (zejména estrogen a progesteron) a rostoucí velikost dítěte.

Změna hladiny hormonů

Náhlé zvýšení hladin hormonů (zejména progesteronu) během těhotenství může narušit proces trávení a pohyblivost žaludku, což vede ke zvýšené možnosti pálení žáhy.

Jícnový svěrač

Hormonální změny způsobují relaxaci jícnového svěrače (svazek hladkého svalstva v horní části žaludku), což vede k refluxu žaludečních kyselin zpět do jícnu.

Gastritida

Gastritida je zánět sliznice žaludku. Pokud se tento stav objeví v těhotenství, může to vést k těžkému pálení žáhy.

Rostoucí děloha

Rostoucí děloha v těhotenství může tlačit na váš žaludek a zhoršovat pálení žáhy. To je také důvod, proč je pálení žáhy časté během třetího trimestru, kdy je dítě a děloha největší a překrvují další orgány, jako je žaludek.

Potraviny, které způsobují pálení žáhy

Některá jídla, jako jsou tučná a kořeněná jídla a kofeinové nebo sycené nápoje, mohou vyvolat pálení žáhy během těhotenství.

Léky

Některé léky předepsané během těhotenství (jako jsou léky na nevolnost a zvracení) mohou způsobit pálení žáhy.

Infekce

Infekce Helicobacter pylori může zvýšit riziko vzniku problémů se žaludeční výstelkou, včetně bolesti, říhání a vředů, které mohou vést k pálení žáhy.

Kýla

Rostoucí děloha může tlačit žaludek skrz otvor v bránici nazývaný hiatus. Tento stav je známý jako hiátová kýla. To může vážně sevřít nebo zablokovat přívod potravy a způsobit vážné pálení žáhy.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares