Pampeliška: objevte léčivou sílu této jarní rostliny

Pampeliška, dříve často považována za trávu na zahradě, je nyní uctívána, nejen pro své léčivé vlastnosti, ale také jako chutný doplněk zdravé výživy.

Předpokládá se, že pochází ze středoasijské oblasti. Je to vytrvalá rostlina, která intenzivně roste na polích, loukách a trávnících od jara do začátku podzimu. Vytváří sladce vonící zlaté květy a pro kulinářské účely se používá kořen, květy i listy. Obecně se kořeny sklízejí v létě pro léčebné účely nebo na podzim pro sušení a mletí na zdravou náhražku kávy. Kořeny i listy jsou bohaté na antioxidanty, které zabraňují poškození buněk a DNA volnými radikály, takže zpomalují i proces stárnutí v buňkách. Kdo by to do pampelišky řekl, že?

Výživový profil pampelišky je velice rozsáhlý

Malý žlutý květ je bohatým zdrojem základních vitamínů, minerálů a živin. Křehká květina se tak může pochlubit dlouhým seznamem zdravotních potenciálů.

Trávení – Pampeliška působí jako mírné projímadlo a podporuje trávení, taktéž stimuluje chuť k jídlu a vyvažuje prospěšné bakterie ve střevě

Ledviny – Pampeliška funguje jako diuretikum, které pomáhá ledvinám odstraňovat odpad, sůl a přebytečnou vodu

Játra – Bylo prokázáno, že pampeliška zlepšuje funkci jater tím, že odstraňuje toxiny a obnovuje hydrataci a rovnováhu elektrolytů

Rakovina – Je uváděna jako užitečná rostlina v boji proti rakovině, zpomaluje její růst a brání šíření rakovinných buněk. Listy jsou obzvláště bohaté na antioxidanty a fytonutrienty, které působí v boji proti rakovině.

Vysoký krevní tlak – Jako diuretikum zvyšuje pampeliška tvorbu moči, která pak snižuje krevní tlak.

Čistá pokožka – Kořen pampelišky je přírodní detoxikační prostředek, který podporuje funkci jater. Játra jsou zodpovědná za čištění krve a odstraňování toxinů z těla. Když nefungují správně, mohou se tyto toxiny hromadit a způsobit infekci nebo se vylučovat kůží, místo trávicího systému, což vede ke vzniku akné.

Zánět – Pampeliška obsahuje esenciální mastné kyseliny a fytonutrienty, které snižují zánět v celém těle a pomáhají při bolestech, otocích a artritických stavech.

Pampeliškové listy a kořeny najdete čerstvé nebo sušené v různých formách, včetně tinktur, tekutého extraktu, čajů, tablet a tobolek. Pro trávicí účinky vypijte šálek pampeliškového čaje dvakrát až třikrát denně.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares