Jaké esenciální oleje by neměly chybět ve vaší domácnosti? Využijte jejich léčivý potenciál

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované oleje, které se získávají z rostlin a obsahují esenci rostlinné vůně z květů, listů, kořenů, semen a dokonce i ze dřeva a kůry. Hodně éterických olejů je používáno v aromaterapeutických přípravcích pro jejich léčebné výhody.

Éterické oleje řeší také spoustu zdravotních problémů

Jejich kombinace přináší ještě efektivnější účinek. Tyto zázračné olejíčky tak mohou pomoci navodit klid a správnou atmosféru při relaxaci, zmírňují bolest, zlepšují zdraví pokožky, léčí akné, snižují úzkost, čistí dýchací cesty a celkově i vzduch.

Mezi nejoblíbenější patří levandule, citron, čajovník, rozmarýn, oregano a heřmánek. Oleje jsou vysoce koncentrované sloučeniny a musí se používat velmi šetrně. Vědci tvrdí, že éterickými oleji lze mimo jiné ničit mikroby a choroboplodné zárodky. Mají také protizánětlivé, antioxidační, antimikrobiální a protikarcinogenní vlastnosti.

Levandule, máta peprná, citron, heřmánek – vlastnosti olejů

Olej z levandule je výborný na úlevu od bolestí, k navození spánku a ke zmírnění úzkosti včetně stresu. Je jedním z nejsilnějších olejů, co se vůně týče. Léčí také popáleniny, zabíjí plísně a napomáhá k relaxaci.

Máta peprná je zase prostředkem antiseptickým, tudíž má paletu využití zejména v oblasti infekce dýchacích cest, zlepšuje trávení a snižuje zánět. Citronový olej posiluje imunitu. Nádherně voní a také odpuzuje hmyz a komáry. Antioxidanty v citronovém éterickém oleji předcházejí viditelným známkám stárnutí a ničí bakterie kůže.

Vdechování heřmánkového éterického oleje může mít antidepresivní účinek. Esenciální olej z heřmánku snižuje úzkost a stres. Zmírňuje příznaky nachlazení dýcháním výparů z heřmánku.

Čajovník, rozmarýn, eukalyptus, oregano – vlastnosti olejů

Olej z čajovníku obsahuje řadu sloučenin, které ničí bakterie, houby a viry. To znamená, že je vhodný k léčbě plísni na nohou, akné, opary a prevenci kožních infekcí. Ulevuje také od svědění pokožky hlavy.

Rozmarýnový olej je vyroben ze středomořské byliny rozmarýnu a je znám svými terapeutickými vlastnostmi. Výzkum prokázal, že uklidňuje nervy, snižuje zánět a léčí mikrobiální infekce. Vdechování oleje má za následek stimulaci mysli a rovněž zlepšuje náladu. V aromaterapii pomáhá cítit se mentálně svěží a aktivnější. Taktéž stimuluje růst vlasů.

Eukalyptový olej uvolňuje dýchací cesty a hrudník. Také vlastní antimikrobiální vlastnosti. Konkrétně je dobrý na bronchitidy, ucpávání dutin a bolestí v krku. Snižuje bolest a krevní tlak.

Oreganový olej je účinný na hojení ran a k prevenci zanícení. Zejména proti bakteriálním infekcím Staphylococcus aureus. Blahodárně působí na opary.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares