Kam se obrátit, když potřebujete získat invalidní vozík?

Nikdo z nás si ani nepředstavuje, že by jednou ten vozíček mohl potřebovat. Co nepotřebujeme, to neřešíme. Když pak přijde na věc, vůbec nevíme, co dělat, kam se obrátit. Dostali jste se do situace, kdy potřebujete invalidní vozíček a nevíte, jak ho získat? Čtěte dál!

Vozíček je zdravotnická pomůcka

Invalidní vozík je zdravotnická pomůcka, na kterou má, za splnění určitých podmínek, každý nárok jednou za 5 let na pojišťovnu. Jako pomůcku ho může předepsat váš ošetřující lékař. Ten vyplní žádost, kterou následně posoudí revizní lékař zdravotní pojišťovny. Ten žádost, schválí, zamítne, nebo vám přidělí jiný vozík.

V každém případě je vozík pro invalidy pak je majetkem pojišťovny, která se kdykoli může rozhodnout, že ho už nepotřebujete. Vám nezbude než ho vrátit.

Jaké cesty k invalidnímu vozíčku vedou?

  • Invalidní vozík na pojišťovnu (úhradou ze zdravotního pojištění)
  • Příspěvek na zvláštní pomůcku
  • Invalidní vozík za vlastní peníze
  • Financování skrze sponzory a nadace

Víte, že nejrychlejší cestou je zaplatit si vozík sami? I když vás to bude stát část úspor, můžete ho mít téměř ihned, navíc si vyberete takový, který chcete a bude vám vyhovovat.

Jak si vybrat vozík bez pojišťovny?

Vybrat ten nejlepší vozíček není snadné. Nevýhodou vozíku na pojišťovnu navíc je fakt, že revizní lékař vám místo nového vozíku může přidělit repasovaný, pro vás třeba i nepohodlný. Oproti tomu, když si vozíček budete sami vybírat, vyzkoušíte si ho a výběr přizpůsobíte svým potřebám.

Mechanický nebo elektrický vozík?

První otázkou, na kterou je třeba si odpovědět, je to, zda si vystačíte s mechanickým vozíkem, nebo si rovnou pořídíte elektrický. Mechanický invalidní vozík bývá první volbou, snadno se obsluhuje a taky skládá. Navíc má bezúdržbová kola.

Elektrický vozík je oproti němu pohodlnější, pyšní se spoustou vychytávek jako nastavitelná opěrka hlavy, sklopné opěradlo a další.

Základní parametry jako nosnost a rozměry

Když máte jasno v typu vozíku, přichází na řadu vaše pohodlí. To ovlivní parametry vozíku jako jeho hmotnost, nosnost, rozměry sedáku, výška opěrky zad, úhel sedu a další.

Víte, že mezi vaší kyčlí a postranicí vozíku by měl zůstat volný prostor asi 2 centimetry? Co se hloubky sedu týče, pak by mezi předním okrajem sedačky a vaší podkolenní jamkou měl být volný asi pěticentimetrový prostor.

Plná nebo pneumatická kola?

Kola je třeba vybírat i prakticky. Kde budete s vozíčkem nejčastěji jezdit? Do interiéru jsou lepší volbou bezúdržbová kola, do exteriéru a terénu pak ta pneumatická.

Víte, že u kol je fajn se zajímat i o tzv. rychlospojku? Díky ní kola snadno a rychle demontujete z vozíku a naopak.

Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares