Když se děti hádají, pokud možno se do toho nepleťte. Vstupte pouze v případě nebezpečí fyzické újmy. Pokud vždy zasáhnete, riskujete vytvoření dalších problémů. Děti mohou začít očekávat vaši pomoc a čekat, až přijdete na záchranu, místo aby se naučily problémy řešit samy. A i když to nemíníte, mohli byste jednomu dítěti připadat, že jiné je neustále „chráněno“, což by je mohlo ještě více rozzlobit. A „zachráněné“ děti mohou mít pocit, že jim ujde víc, protože je vždy „zachraňuje“ rodič.
Pokud vás znepokojuje použitý jazyk nebo nadávky, je v pořádku „koučovat“ děti prostřednictvím vhodných slov, jak se cítí. To se liší od zasahování a rozdělování dětí.
I tehdy je povzbuzujte, aby se s krizí vypořádali sami. Pokud zasáhnete, snažte se vyřešit problémy se svými dětmi, ne za ně.
Když se zapojíte, je třeba zvážit několik kroků:
- Oddělte děti, dokud nebudou v klidu. Někdy je nejlepší dát jim na chvíli prostor a neopakovat konflikt. V opačném případě může boj znovu narůstat. Pokud z toho chcete udělat poučnou zkušenost, počkejte, dokud emoce neutichnou.
- Nesoustřeďte se příliš na to, abyste zjistili, které dítě je na vině. K boji jsou potřeba dva – každý, kdo je zapojen, je částečně zodpovědný.
- Dále se pokuste nastavit situaci, aby každé dítě něco získalo. Když oba chtějí stejnou hračku, možná je tu hra, kterou by mohli hrát spolu.
Pamatujte, že když se děti vyrovnávají s konflikty, učí se také důležitým dovednostem, které jim budou sloužit po celý život – například jak si vážit pohledu jiného člověka, jak dělat kompromisy a vyjednávat a jak ovládat agresivní impulzy.

Jak mohu pomoci svým dětem spolu vycházet?
Mezi jednoduché věci, které můžete dělat každý den, abyste zabránili boji, patří:
- Stanovte základní pravidla pro přijatelné chování. Řekněte dětem, aby držely ruce pro sebe a že nedochází k nadávkám, osočování, řvaní nebo bouchání dveřmi. Získejte jejich názor na pravidla – a také na důsledky, když je poruší. To děti učí, že jsou odpovědné za své vlastní činy, bez ohledu na situaci nebo jak se cítily vyprovokovány, a odrazuje je od toho, aby se zaměřovaly na to, kdo měl „pravdu“ nebo „špatný“.
- Nedovolte dětem, aby si myslely, že všechno musí být vždy „spravedlivé“ a „rovné“ – někdy jedno dítě potřebuje víc než druhé.
- Věnujte svým dětem individuální pozornost zaměřenou na jejich zájmy a potřeby. Například, pokud někdo rád chodí ven, projděte se nebo jděte do parku. Pokud jiné dítě rádo sedí a čte, udělejte si na to čas.
- Pokud je to možné, zajistěte, aby děti měly svůj vlastní prostor a čas na to, aby si mohly dělat své věci – hrát si samy s hračkami, hrát si s kamarády, aniž by je sourozenec označoval, nebo si užívat aktivity, aniž by se musely dělit 50 na 50.
- Ukažte a řekněte svým dětem, že pro vás láska není něco, co má hranice.
- Dejte jim vědět, že jsou v bezpečí, důležití a milovaní a že jejich potřeby budou uspokojeny.
- Bavte se spolu jako rodina. Ať už se díváte na film, házíte míčem nebo hrajete deskovou hru, vytváříte pro své děti klidný způsob, jak spolu trávit čas a mít vzájemný vztah. To může pomoci zmírnit napětí mezi nimi a udržet vás v zapojení. Mnoho dětí bojuje o pozornost, takže zábavné rodinné aktivity mohou pomoci omezit konflikty.
- Pokud se vaše děti často hádají kvůli stejným věcem (jako jsou videohry nebo kdo ovládá dálkové ovládání televizoru), zveřejněte plán, který ukazuje, které dítě „vlastní“ danou položku v kterou dobu během týdne.
- Pokud mezi vašimi dětmi ve školním věku dochází často k hádkám, pořádejte týdenní rodinná setkání, na kterých si zopakujete pravidla boje a zopakujete si minulé úspěchy při snižování konfliktů. Zvažte vytvoření programu, kde děti získávají body za zábavnou rodinnou aktivitu, když společně přestanou bojovat.
- Uvědomte si, kdy děti potřebují čas oddělené od sebe a od rodinné dynamiky. Zkuste občas domluvit pro každé dítě samostatné termíny hraní nebo aktivity. A když je jedno dítě na rande, můžete trávit čas jeden na jednoho s druhým.
Mějte na paměti, že někdy děti bojují, aby získaly pozornost rodičů. V takovém případě zvažte, zda si vzít vlastní oddechový čas. Když odejdete, motiv k boji je pryč. Také, pokud se vaše vlastní pojistka zkrátí, požádejte svého partnera, aby převzal řízení, pokud je jeho trpělivost v tu chvíli větší než vaše.