Děti mohou kravské mléko pít od jednoho roku věku. Mnohdy to bývá pro rodiče oříšek, jelikož to neví a bojí se. Před dovršením 12 měsíců, to vhodné není, kvůli obsahu soli a nedostatku železa.
Držte se tedy kojení, dokud to jde nebo umělého mléka, které má složení podobné mateřskému mléku. Když vybíráte mléko pro vaše batole, volte plnotučnou verzi. Obsahuje živiny ve formě bílkovin, ale jsou zde i vitamíny (A, D, B2 a B12), také vápník a hořčík.
Polotučné ani odtučněné NE
Polotučné mléko do dvou let věku nenabízí tolik živin a vlastní nízký obsah kalorií. A odtučněné mléko nejdříve kolem 5 let.
Některé děti nemají o mléko zájem, je tedy dobré zařadit do stravy vápník formou mléčných výrobků v podobě jogurtů a sýrů. Také bílé sýrové omáčky děti zbožňují. Kravské mléko jde také podávat současně s umělým mlékem, když poměr namícháte.
Dítě tak neucítí pravou chuť kravského mléka, které třeba nemá rádo. U kojených dětí je rovněž poměrně těžké odstavení, děti mají pití mléka jako rituál, zejména na noc ho milují.

Zubní kazy z nadměrné konzumace mléka potvrzeny
Pokud děti mléko usrkávají celý den, mohou mít vetší sklon k zubní kazivosti. Je zde totiž dost cukru a kyselin, když tedy nechcete s dítětem k zubaři už před třetím rokem věku, zařaďte do pitného režimu i jiné tekutiny. Dbejte také na správné uchovávání mléka, je nutné ho mít v lednici, třeba ve skleněném džbánku. Bakterie se totiž v mléce mohou rychle množit.
Alergie na kravské mléko
Bohužel i to se stává a některé děti mají na kravské mléko alergii. Existují však hypoalergenní varianty, které lze dítěti podávat, ale jsou na lékařský předpis. Ty jsou ideální pro děti do jednoho roku věku, nad tento věk můžete zkusit, aby pilo mléko ovesné či kokosové. Vždy však konzultujte stav vašeho dítěte s lékařem nebo dietologem.