Jak zjistit, že jsem těhotná po umělém oplodnění technikou IVF?

Nešlo vám spontánně otěhotnět? Podstoupila jste IVF (umělé oplodnění)? Teď se jen modlíte, abyste skutečně byla gravidní. Mohou vás na to přivést i některé z příznaků jako vynechání menstruace nebo jen špinění, ranní nevolnosti, únava a oteklá citlivá prsa. Nejsou to samozřejmě jisté známky, že se „zadařilo“, ale nepřímé ukazatele to bez pochyby jsou..

IVF: jak probíhá a kdy si udělat těhotenský test

Oplodnění in vitro, neboli ve zkratce IVF, je metoda, která přináší řešení pro mnoho párů. Ať už je příčina neplodnosti jakákoliv, v jistých případech je to i pokročilejší věk, ucpané vejcovody či nízký počet spermií v ejakulátu partnera.

V čem IVF spočívá?

Během oplodnění in vitro je vajíčko vyjmuto z vašeho těla a oplodněno spermatem v laboratoři. Toto oplodněné vajíčko, chcete-li embryo, se poté přenese do ženského lůna, kde přilne k výstelce dělohy a poté se zde začne vyvíjet a růst.

V mnoha případech však uchycení na první pokus není úspěšné, a tak nezbývá, než celý proces opakovat. Šance na otěhotnění se zvyšuje s vyšším počtem přenesených zárodků. Tím však stoupá i možnost vícečetného těhotenství. Těhotenský test, který prokáže graviditu, proveďte nejdříve za 12-14 dní po transportu embrya. Tyto dva týdny jsou pro ženu velmi frustrující.

Během tohoto období může pozorovat změny, které instinktivně naznačí, že k otěhotnění třeba došlo.

Mírné krvácení

Uchycené embryo může podráždit a poškodit krevní cévy. Také se objevují mírné křeče nebo bolest podbřišku.

Únava

Je běžné, že se v raných fázích těhotenství cítíte extrémně unavená. To má za důsledek zvýšení hladiny hormonu progesteronu. Progesteron pomáhá vašemu dítěti růst, ale také zpomaluje váš metabolismus, což způsobí fakt, že vám chybí energie. Do normálu se žena vrací většinou až kolem čtvrtého měsíce těhotenství.

Ranní nevolnost a citlivá prsa

Začátek těhotenství je spojován i s nauzeou, která hodně často vymizí až během třetího nebo čtvrtého měsíce gravidity. Leckdy je doprovázeno i zvracením. Mějte však na paměti, že mnoho z těchto prvních příznaků, nemusí nutně znamenat, že jste těhotná.

Neradujte se předčasně, ať nejste zklamaná

Léčba, kterou podstupujete během IVF, taktéž přispívá k tomu, abyste se jako falešně těhotná cítila. Progesteron, který jste užívala, totiž úzce koresponduje s citlivostí prsou a nevolností.

Pouze těhotenský test vám prozradí, jestli už je naděje. Přesto všechno nejspolehlivější je krevní test u lékaře, který potvrdí vzrůstající hodnotu choriového gonadotropinu.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares