Proč vybírat trička a šaty z funkčních materiálů?

Léto je za rohem, pro mnohé z nás to znamená obměnit šatník. Mikiny, kalhoty a svetry ukládáme hluboko do skříně, nahrazují je trička, tílka, šortky, kraťasy, sukně, šaty, plavky a lehké svetříky, které si přehodíme přes ramena, když zafouká letní větřík. Někdo zaloví ve skříni a nějaký ten letní kousek najde, jiný si jde na letošní sezónu koupit nové oblečení. Proč vsadit na to z funkčního materiálu?

Co znamená slovo funkční?

Funkční oblečení se často řadí mezi sportovní oblečení, je ušité z funkčních materiálů, proto se i oblečení označuje jako funkční. Nosit ho můžete ale nejen na sport, ale i na běžné denní aktivity. Co to ale znamená funkční materiál?

Funkční oblečení se vyrábí ze syntetických vláken nebo z kombinovaných materiálů obsahujících syntetická vlákna, která umí skvěle absorbovat pot a odvádět ho od těla pryč směrem napovrch vláken, odkud se odpaří. Díky tomu se cítíte v suchu i během té nejnáročnější aktivity, navíc vám není ani horko, ani zima. Udržuje u vašeho těla ideální teplotu, v létě ochladí, v zimě zahřeje.

Když přijde na ty syntetické materiály, nejčastěji jde o umělá vlákna, tedy polypropylen, polyester či polyamid, setkat se ale můžete i s přírodními vlákny jako bambusové vlákno nebo merino vlna, která je specifická tím, že není nutné oblečení z ní prát po každém použití. Vlákna totiž brání množení bakterií, které jsou do ní absorbovány a brání jejich růstu i množení na povrchu vláken.

  • Funkční syntetické prádlo od těla rychle odvádí pot, rychle schne a pomáhá udržet optimální teplotu. Není nasákavé.
  • Funkční prádlo z přírodních materiálů se pyšní skvělou termoregulací, výborně od těla odvádí vlhkost, je nasákavé, ale hřeje i když je vlhké.

Víte, že na poli funkčního oblečení najdeme i jednoho ryze českého výrobce, který pro výrobu funkčních oděvů používá nejkvalitnější evropské materiály, mezi nimi i svoje syntetické vlákno, ušlechtilý polymer polypropylenu TG 900 pod značkou Moira? Toto vlákno vyvinul zakladatel stejnojmenné společnosti, takže ho u oblečení jiných výrobců nenajdete.

Moira má vlastní patentovaný příčný profil vlákna ve tvaru pětilaločné hvězdy, je vhodná jak pro dospělé, tak pro děti. Nezpůsobuje přehřátí, zvýšené pocení ani prochlazení, má skvělé izolační vlastnosti a zajistí i odvod vlhkosti od těla. Jde o pevný, a přitom lehký materiál, který je hypoalergenní, nikdy nestudí a rychle schne. I to je důvod, proč je toto vlákno tak oblíbené.

Proč nosit funkční oblečení v létě?

Jen si představte, jak vyrážíte s kočárkem na procházku, s dětmi na písek nebo na výlet. Venku svítí sluníčko, teploty stoupají vzhůru. Sotva opustíte byt, teplo na vás začne působit, vy se začnete potit.

Za pár minut vám pot stéká po zádech, v podpaží se začnou dělat skvrny a vy byste se nejradši vrátili domů. Převléknout se a na sluníčko nevycházet. Jenže děti chtějí ven, vy také chcete opustit zdi bytu, tak prostě jdete dál. Pak zafouká mírný větřík, vám se udělá zima, protože oblečení je nasáklé potem a studí. Přesně k tomu dojde, když si obléknete oblečení, které je například z bavlny. Sice je příjemná na těle, ale nedokáže rychle schnout.

Když na sobě ale budete mít funkční triko, šaty, nebo jiný funkční kousek, pobyt venku si užijete, skvrny v podpaží mít nebudete, nebude vám ani stékat pot mezi lopatkami. Bude vám sice teplo, ale zase ne takové, funkční šaty nebo funkční tričko vás totiž příjemně ochladí.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares