Pupečníkový pahýl: kdy je důvod k obavám?

Během procesu upadnutí pahýlu a jeho hojení se někdy objevují abnormality v pupečníku, jenž by mohly vést k větším komplikacím. Jaké to jsou?

Mírné krvácení z pupeční šňůry novorozence doprovází první dny po porodu, což je normální. Malé krvácení je způsobeno třeba třením o plenu, ale není fyziologické aktivní krvácení, které prosakuje přes gázu. Krvácení, hnisání a otoky v oblasti pupku jsou důvodem, proč navštívit svého pediatra.

Vznik granulomu

Stejně tak, pokud je pupečník mokrý a má nažloutlý výtok – hnis, který páchne. Někdy se stává, že po upadnutí pupečníku (zejména pokud upadne brzy nebo byl velmi silný), vzniká malá hrudka s ohraničenými červenými okraji nebo také bělavá, nažloutlá či dokonce šedivá. Jedná se o pupeční granulom.

Není to infekce sama o sobě, ale pokud z místa teče nažloutlý sekret, je to znepokojující fakt vyžadující odbornou konzultaci. Nemá to nic společného se špatnou péčí o pupečník, ale je nutné tkáň sledovat. Může se objevit i horečka a malátnost, což již jsou známky probíhající infekce.

Granulom se může vypálit lokální aplikací dusičnanu stříbrného. Stejně tak, když se pupečník neoddělí do 15. dne života, v tom případě se také poraďte se svým pediatrem o dalším postupu.

Co dělat po upadnutí pahýlu?

Poté, co pupeční pahýl odpadne, je nezbytné udržovat oblast pupku pod dohledem a pokračovat v čištění, dokud se zcela nezhojí. Po koupání dítěte osušte pupek sterilní gázou jemnými krouživými pohyby. Místo alkoholu již používejte jen fyziologický roztok, který naneste na sterilní bavlnu nebo gázu.

Shrnutí:

Pokud do pahýlu vnikne cizorodá látka, poznáte to projevem níže jmenovaných symptomů. Pak je nezbytné navštívit pediatra, který s velkou pravděpodobností naordinuje antibiotika.

Známky infekce:

  • zapáchající sekret
  • zčervenání kůže nebo zánět kolem pupku
  • přítomnost hnisu – sledujte barvu
  • horečka
  • krvácení
Štítky: , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares