Během procesu upadnutí pahýlu a jeho hojení se někdy objevují abnormality v pupečníku, jenž by mohly vést k větším komplikacím. Jaké to jsou?
Mírné krvácení z pupeční šňůry novorozence doprovází první dny po porodu, což je normální. Malé krvácení je způsobeno třeba třením o plenu, ale není fyziologické aktivní krvácení, které prosakuje přes gázu. Krvácení, hnisání a otoky v oblasti pupku jsou důvodem, proč navštívit svého pediatra.
Vznik granulomu
Stejně tak, pokud je pupečník mokrý a má nažloutlý výtok – hnis, který páchne. Někdy se stává, že po upadnutí pupečníku (zejména pokud upadne brzy nebo byl velmi silný), vzniká malá hrudka s ohraničenými červenými okraji nebo také bělavá, nažloutlá či dokonce šedivá. Jedná se o pupeční granulom.
Není to infekce sama o sobě, ale pokud z místa teče nažloutlý sekret, je to znepokojující fakt vyžadující odbornou konzultaci. Nemá to nic společného se špatnou péčí o pupečník, ale je nutné tkáň sledovat. Může se objevit i horečka a malátnost, což již jsou známky probíhající infekce.
Granulom se může vypálit lokální aplikací dusičnanu stříbrného. Stejně tak, když se pupečník neoddělí do 15. dne života, v tom případě se také poraďte se svým pediatrem o dalším postupu.

Co dělat po upadnutí pahýlu?
Poté, co pupeční pahýl odpadne, je nezbytné udržovat oblast pupku pod dohledem a pokračovat v čištění, dokud se zcela nezhojí. Po koupání dítěte osušte pupek sterilní gázou jemnými krouživými pohyby. Místo alkoholu již používejte jen fyziologický roztok, který naneste na sterilní bavlnu nebo gázu.
Shrnutí:
Pokud do pahýlu vnikne cizorodá látka, poznáte to projevem níže jmenovaných symptomů. Pak je nezbytné navštívit pediatra, který s velkou pravděpodobností naordinuje antibiotika.
Známky infekce:
- zapáchající sekret
- zčervenání kůže nebo zánět kolem pupku
- přítomnost hnisu – sledujte barvu
- horečka
- krvácení