Jak na koupání?

Koupání novorozeněte může být pro rodiče poněkud stresující záležitostí? Je voda dost teplá? Není ale naopak moc horká? Co dělat, když se miminku voda dostane do uší nebo očí? Každopádně není s koupáním třeba příliš spěchat. Miminka se nepotí, takže nepotřebují tak častou sprchu jako my dospělí. Klidně počkejte i týden či více, pokud jde o hygienu, určitě nic nezanedbáte.

Čas: Vyberte si dobu, kdy se cítíte v pohodě a vaše miminko není unavené ani hladové. Koupel by měla trvat jen pár minut – voda dětskou pokožku snadno dehydratuje.

Místo: Je zcela v pořádku koupat dítě v normální vaně, ale možná pro vás bude pohodlnější koupit si malou dětskou vaničku.

Teplota: Ujistěte se, že koupelna je příjemně vyhřátá a není zde žádný průvan. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 37 stupňů.

Jak často: Není vůbec potřeba koupat miminko každý den, ale mnoho maminek si z koupání udělá uklidňující večerní rituál před spaním.

Jak na to: Napusťte vanu přibližně do 15 cm hloubky. Ujistěte se, že voda má vhodnou teplotu a že máte připraveno vše, co budete potřebovat – čistou plenku, ručník, oblečení apod. Nejprve miminku umyjte genitálie a až poté ho pomalu ponořte do vody. Nezapomeňte mu podpírat hlavičku a v každém případě ji držet dostatečně vysoko nad hladinou. Neděste se, pokud dítě začne plakat – je to přeci jen pro něj trochu šok. Po chvíli by se mělo uklidnit a vychutnávat si příjemnou koupel. Na malá miminka není potřeba používat žádný mycí prostředek – úplně stačí když miminko opatrně otřete mokrou žínkou nebo ho jen rukou jemně opláchnete. Po pár minutách položte miminko na suchý ručník a zabalte jej do něj. Není potřeba ho zvlášť silně otírat – spíše nechte vlhkost pomalu vsáknout do ručníku.

Zdroj: www.babylondon.co.uk

 

Štítky: , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares