Zajímá vás vývoj dítěte na jednom roce? Pojďme se na něj podívat

Jednoleté dítě je již celkem samostatné a všechno, co objevuje, chce jen a jen samo pro sebe. U nějaké aktivity se také dost často projevuje zpěvem, směje se a mluví. Od této fáze vývoje je menší přírůstek hmotnosti, protože se do popředí dostává růst.

Fakta spojená s jeho vývojem

Na jednom roce věku nemá dítě rádo cizí lidi a chce být v těsné blízkosti matky. Nechce trávit čas ani na pro něj neobvyklých a neznámých místech. Postupem času se však s lidmi seznamuje a dokáže k nim projevit i určitou náklonnost, ale stejně na prvním místě má hračky nebo domácího mazlíčka.

Co se týče již právě zmiňovaných hraček, nerado se o ně dělí a stává se také, že bere hračky i ostatním dětem. A co takhle malé děti dokáže pěkně vyděsit? To, co je pro nás zcela normální, např. zvuk pračky, mixéru nebo vysavače.

Krmení jednoletých dětí

Krmení dítěte od jednoho roku souvisí se zaváděním nových potravin. Některé děti mohou odmítat jídlo, takže tyhle tipy se vám budou určitě hodit.

  • Nové jídlo poskytněte jen v malém množství
  • Servírujte ho maximálně jeden nebo dva dny po sobě
  • Nechte dítě jíst, jak si přeje
  • Neprovádějte žádné velké změny v jídlech, natož experimenty – děti to v tomhle věku ještě neumí ocenit
  • Zkontrolujte, zda jídlo dítě dobře strávilo

Jednoleté dítě by nemělo v žádném případě jíst smažené jídlo, potraviny se silným kořením, arašídy, popcorn, čokoládu, mandle ani jahody…zkrátka a jasně žádné kousky, které by mu mohly zaskočit nebo mít na ně alergii a mělo by vypít asi 500 až 600 ml mléka denně.

Co ještě umí?

Jednoleté dítě začíná dělat své první krůčky. Rozumí základním informacím, které maminka říká. Pomáhá mamince s oblékáním, umí také nejméně 4 slova, miluje předvádění a snaží se najíst lžící (do úst samozřejmě vkládá i nežádoucí předměty, na to pozor).

Vzhledem k tomu, že dítě začíná chodit, měli by rodiče investovat peníze také do vhodné obuvi, aby nebyl narušen vývoj dětské nožičky. Po roce by dítě také mělo mít všech 8 zubů (řezáků).

Spánek u malého jednoročního dítěte je velmi důležitý, protože v tomto věku může mít potíže se spánkem. Dítě ke spánku uložte po napití mléka do klidného nehlučného prostředí a naučte ho spát ve svém vlastním pokoji.

Štítky: , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares