Koktání u dětí: co je normální a co už ne?

Jakmile mají děti větší slovní zásobu, může se u nich začít projevovat porucha řeči. Vaše obavy jsou tak jistě na místě, ale leckdy to nemusí vůbec nic znamenat. Mezi typické poruchy řeči patří časté opakování slov nebo frází, zejména u dětí od 2,5 – 5 let. Na své dítě v mluvě nespěchejte, počkejte až se vyjádří, pochopte, že se to objeví třeba v případě, že je natěšené nebo unavené.

Učte je jazykovým pravidlům

Sama uvidíte, že dítě bude ze začátku dávat jakési povely a není to forma neslušnosti. Řekne třeba jen „Máma brm brm“ a znamená to, že chce napít. V dalším vývojovém stupni už svá slova začne rozvíjet a naučí se je používat ve větě. „Mami, chci napít“. Důležité je učit i slovo „prosím“ a „děkuji“. V pozdějším věku jsou děti schopné identifikovat také barvy svého oblíbeného hrnku – „Mami, chci napít z růžového hrníčku, to je ten můj.“ Začne mít své požadavky, ale je to dobře. Prosazuje se tím, podporuje jeho „já“ a získává sebevědomí.

Koktání může vymizet samo

U většiny batolat a dětí v předškolním věku se koktání ztratí. V horších případech dochází ke zřetelnějším poruchám, což jistě podchytíte. Ke koktání se přidává i mimika. Některé děti více mrkají, vyhýbají se očnímu kontaktu a mají v napětí ústa. Rizikovými faktory jsou samozřejmě rodinná predispozice a pohlaví. U chlapců je zadrhávání až dvakrát vyšší, než u dívek, ve školním věku až třikrát i čtyřikrát více. Děti, kterým se objeví koktání před dovršením 4 let, je větší pravděpodobnost, že jim to nezůstane trvale.

Existuje i odborná pomoc

Pokud u vás stále přetrvávají negativní emoce, že není něco v pořádku, konzultujte stav svého dítěte s pediatrem. Ten vám pomůže zprostředkovat služby, kde budou vaše dítě, co se týče plynulosti řeči, odborně sledovat. Před vstupem do školy by rodiče poruchu řeči měli řešit, aby potom nebylo pozdě. U menších dětí se poruchy odstraňují snadněji.

V mnoha případech je dobrým terapeutem rodič, který vyslechne rady specialisty. Někdy je však nutné, aby s dítětem hovořil i sám odborník a nastavil specifickou strategickou léčbu. Kolem 7 let už bohužel koktavost velmi často zůstává, ale cvičením jí lze zmírnit.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares