Jak stravování v těhotenství ovlivní zdraví vašeho dítěte?

Výzkumy prokázaly, že prvních 1000 dní života dítěte – tedy od momentu početí do jeho druhých narozenin – mají nejvýznamnější dopad na jeho budoucí zdravý vývoj. Maminky, které se v těhotenství správně stravují, tak mohou přispět ke zdraví svého miminka doslova na celý jeho život.

Během prvních tří měsíců těhotenství je důležité mít zdravou a vyváženou stravu bohatou na bílkoviny a nerafinované cukry. Ideální je dostatečný přísun zeleniny, ovoce, mléčných produktů a celozrnných produktů. Jen tak bude mít vaše miminko dostatek živin, které pro svůj vývoj nezbytně potřebuje.

První stravou, kterou miminko okusí, je plodová voda, jež dítě obklopuje v děloze. Její chuť se mění podle toho, co matka sní, a tak už i děti v děloze mají možnost vnímat různé chutě. Děti si pak tyto chutě často pamatují a po narození je preferují.

Jak se stravovat v jednotlivých fázích těhotenství?

První trimestr

I když typicky zažíváte ranní nevolnosti, je důležité nastartovat svůj metabolismus alespoň malou snídaní. Pokud vynecháte snídani, riskujete, že vás později přepadne náhlý hlad a vy sáhnete po nezdravých svačinkách plných cukru a tuku.

Druhý trimestr

Nyní už většinou ranní nevolnosti odeznívají, a tak je čas začít skutečně přemýšlet nad tím, co a kdy jíte. Neodbývejte se, pamatujte, že jíte i za vaše miminko. Snažte se mít vyváženou stravu plnou vitamínů a minerálů. Jen tak se bude moct vaše miminko vyvíjet a růst.

Třetí trimestr

V posledních 3 měsících budete potřebovat denně až 200 kcal navíc, protože vaše miminko rapidně nabývá na váze. Přesto to neznamená, že se máte nezřízeně nacpávat. Naopak, vyhněte se sladkým a kalorickým jídlům, které zatěžují vaše zažívání, a jezte spíše zdravé tuky jako jsou ořechy či avokádo.

Zdroj: babylondon.co.uk

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares