Jak se mění tělo po porodu? 2. díl

V dnešním díle pokračujeme se změnami, které doprovázejí stav po porodu. Jste po císařském řezu? Dejte si čas na zotavenou, je to přece jen chirurgický zákrok. Chvíli bude trvat, než se zbavíte únavy. Únava bývá dost často spojována se ztrátami krve při porodu. Také jizva na břiše je bolestivá.

V prvních dnech můžete využít analgetik, v domácí péči požádejte o pomoc rodinu. Když dítě spí, odpočiňte si. Klidně si zdřímněte s ním. Je to způsob, jak znovu načerpat energii. Ulevte si tam, kde to lze. Na kojení si pořiďte speciálně tvarovaný polštář, stejně tak i na sezení.

Pijte dostatek tekutin, nahradíte tím chybějící krevní oběh. Nezvedejte se z podřepu a rovněž si dejte pozor na přenášení těžkých věcí.

Vaginální krvácení


Po narození dítěte je zcela fyziologické, že budete krvácet. Z dělohy se odstraňuje krev a přebytečná tkáň. Odborně se tomu nazývá lochie neboli očistky. Ze začátku je krev jasně červená, mohou se tu nacházet i krevní sraženiny. S postupujícími dny se krvácení zmírňuje a je světlejší, podobně jako u menstruace. Krvácení je ovšem mnohem delší, může trvat i měsíc nebo déle. Používejte poporodní vložky a často se sprchujte vlažnou vodou.

Zvětšení prsních žláz


Je to dáno tím, že se plní mlékem. Vaše prsa budou na dotyk mnohem citlivější a bolestivá. Jakmile začnete pravidelně kojit, prsa se uvolní. Snažte se nevynechat krmení nebo mezi krmeními nedělat velké pauzy. Teplou sprchou je možné mléko rozproudit, když máte pocit, že nejsou prsa dostatečně vyprázdněné. Když nemáte čas, přiložte na prsa teplé ručníky.

Mléko může prosakovat i na oblečení, je tedy vhodné do podprsenky dát kojenecké vložky. Bohužel se také setkáte s bolestivostí bradavek, zvláště poté, když prasknou. Po kojení si bradavky namasírujte troškou mateřského mléka nebo extraktem z černého čaje. Máte-li jakékoliv obavy nebo jen běžné dotazy, oslovte laktační poradkyni.

Otoky rukou, nohou a obličeje


Mnoho žen natéká v těchto partiích již během těhotenství. Může to přetrvávat i chvíli po porodu. Jak tento dopad zmírnit? Při odpočinku nebo spánku ležte více na levé straně. Buďte v pohodě a noste volné oblečení. Pijte dostatek vody. Nohy podkládejte do zvýšené polohy.

Hemoroidy


Hemoroidy jsou rozšířené žíly v konečníku a kolem něj, které mohou také bolet nebo krvácet. Jsou běžné během těhotenství i po něm. Jak na ně? Dopřejte si teplou lázeň, jezte hodně vlákniny v podobě ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva a dalších obilovin. Zbytečně při stolici netlačte. Výborným pomocníkem na zevní ošetření je dubová kůra, jak na oplachy, tak ve formě masti.

Mezi další projevy patří třeba i porucha močení, kdy pociťujete bolest nebo pálení. Je také možné, že budete mít lehce mokré kalhotky, než pánevní svaly opět zesílí. Některé ženy se také více potí. Výjimkou není ani popraskaná kůže – strie či nárůst hmotnosti. Vážnější jsou stavy jako poporodní deprese, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Štítky: , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares