Kojenecká žloutenka není ničím výjimečným

Kojenecká žloutenka je běžná během prvních dnů života dítěte. Je to způsobeno vysokou hladinou bilirubinu. To může způsobit, že kůže, oči a ústa vašeho dítěte (pod jazykem) změní žlutou barvu. Zatímco barva může vypadat divně, dětská žloutenka obvykle není vážná.

Co způsobuje kojeneckou žloutenku?

Žloutenka je způsobena, když se v těle vašeho dítěte hromadí příliš mnoho bilirubinu. Bilirubin je žlutá látka, která vzniká, když tělo rozkládá staré červené krvinky. Játra ji filtrují z krve a opouští tělo stolicí. To je normální proces, který se děje po celý život. Nicméně, děti někdy dostat nahromadění bilirubinu v těle. Játra vašeho dítěte nemusí být ještě dostatečně vyvinutá, aby odfiltrovala bilirubin. Nebo vaše dítě může mít stav, který zvyšuje počet červených krvinek, které je třeba nahradit. Ty mohou způsobit, že bilirubin se hromadí v těle vašeho dítěte, což způsobuje žloutenku.

Léčba kojenecké žloutenky

Většinou není léčba žloutenky nutná. Mírná žloutenka obvykle zmizí sama za 1 až 2 týdny.

U vážnějších případů žloutenky může vaše dítě potřebovat léčbu v nemocnici. Většina dětí, které potřebují léčbu žloutenky, dostane světelnou terapii (nazývanou také fototerapie).

Během fototerapie je vaše dítě umístěno pod speciálním světlem nebo na speciální přikrývku produkující světlo. Bude nosit pouze plenu a masku, aby si chránil oči. Světlo pomáhá tělu vašeho dítěte zbavit se přebytečného bilirubinu. Fototerapie obvykle trvá 1 nebo 2 dny. Někdy, pokud hladiny bilirubinu nejsou příliš vysoké, můžete být schopni použít fototerapii doma.

Ve vzácných případech fototerapie nefunguje. Pokud hladina bilirubinu vašeho dítěte stále stoupá, vaše dítě může potřebovat výměnnou transfuzi. Při této léčbě je část krve vašeho dítěte odebrána a nahrazena čerstvou krví.

Pokud základní onemocnění způsobuje žloutenku, lékař bude léčit základní stav.

Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares