Prvních 10 dnů s novorozenětem

S narozením miminka se vám celý svět doslova obrátí vzhůru nohama. Co můžete očekávat během prvních 10 dnů?

Tělesný kontakt

Je po narození nesmírně důležitý. Miminko strávilo 9 měsíců ve vaší děloze a je tedy zvyklé na velice úzký kontakt s vámi. I když bezpečí vašeho bříška už plně nahradit nelze, dotyky, hlazení a chování hrají v prvních dnech klíčovou roli.

Kojení

První dny vás čeká náročný úkol – pochopit jak funguje vaše tělo a jakým způsobem kojit, aby to bylo příjemné pro vás i pro vašeho drobečka. Ze začátku se to může zdát jako velmi náročný proces a můžete mít pocit, že se vám to vůbec nedaří. Nejhorším řešením je ale vzdát se. Naopak, pokud vám počáteční neúspěch neodradí, uvidíte, že to půjde den ode dne lépe.

Koupání

Během prvního týdne se miminka obvykle nekoupou vůbec. Je totiž důležité, aby si jejich citlivá kůže vytvořila vlastní ochrannou bariéru. Později ke koupání používejte speciální přípravky určené pro novorozence, které obsahují pouze přírodní látky. Dávejte dobrý pozor, aby se voda ani mycí prostředky nedostaly do očí či uší miminka.

Přebalování

Pár dní po narození už začíná miminko pravidelně vylučovat. Plenku pravidelně kontrolujte – ne všechny děti pláčou, když jsou v mokru, ale pokud by se plínka včas nevyměnila, zvyšuje se riziko opruzenin a podráždění.

V každém případě se připravte na to, že narození miminka bude pro vás i vašeho partnera velmi náročné po všech stránkách. Budete se muset naučit nové věci a připravit se i na případné neúspěchy. Hlavně ale klid – pomalu, ale jistě se v rodičovské roli naučíte chodit.

Zdroj: www.livingandloving.co.za

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares