Zlepšete si náladu na zahrádce aneb co pěstovat proti depresím 1. díl

Víte o tom, že se zahradničení používá jako nesmírně důležitá technika v boji proti depresi? Řada psychiatrických léčeben ve svých programech tyto úkony pro své klienty zahrnují. Tak proč si takovou terapii nezkusit i v domácím prostředí?

Pár semínek nic nestojí a vám každé zelené vyklíčení vykouzlí úsměv na tváři. Některé druhy zeleniny a bylinek v sobě ukrývají skutečný poklad bohatý na sloučeniny a minerály, které vaše pocuchané nervy dokážou napravit. Podobně blahodárně na psychiku působí i úklid s hudbou, což mnozí z nás mají jistě odzkoušené.

O jaké zázračné plodiny a bylinky se jedná?

Mangold

Mangold je nabitý hořčíkem, což je minerál, který napomáhá zvyšovat hladinu energie v mozku. Nedostatek hořčíku se u lidí s diagnostikovanou depresí projevuje dost často.

Na jednu velkou nádobu vysejte cca 2 až 3 semena. Základem úspěšné sklizně je také půda, ač můžete použít tu univerzální, nezapomeňte jí dodat správné organické živiny.

Modré brambory

Modré brambory obsahují parádní množství antioxidantů. Použijete-li je do jídla, získáte pokrm, který v těle snižuje výskyt zánětů. Slupka modrých brambor vlastní hodně jódu, který ve výsledku pomáhá štítné žláze stabilizovat její hormony.

S modrými bramborami se zmírní vaše výkyvy nálady. Navíc se pěstují velmi snadno, vyrostly by i v sáčku zeminy, aniž byste si přitom zašpinili ruce.

Chcete zkusit tuhle nenáročnou techniku? Do dna sáčku vyřízněte několik drenážních otvorů, půdu zalijte a umístěte na slunné místo. Vyrostou vám zhruba za tři měsíce, kdy se objeví květy. Když je budete sázet několik týdnů po sobě, sklizeň tak udržíte klidně až do podzimu.

Rajčata

Slupka rajčat je zdrojem lykopenu. Jedná se o fytonutrient bránící hromadění sloučenin způsobujících depresi. Vzhledem k tomu, že je lykopen v rajčatových slupkách, nejlepší bude jíst celá rajčata. Nejchutnější jsou zřejmě cherry rajčata s jemnou slupičkou.

Cherry rajčátka si vypěstujte v pohodlí domova v nejrůznějších nádobkách, které vás napadnou. Ideální jsou velké květináče, které pojmou dostatečné množství zeminy. Za 2 – 3 měsíce se dočkáte kýženého výsledku.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares