První návštěva u zubaře může být pro dítě stresující. Jak ho na prohlídku připravit?

Podle většiny stomatologů by mělo dítě navštívit zubaře kolem prvního roku života (pokud má už má zoubky). U dítěte tím rodiče zajistí nejen zdravý úsměv a správný vývoj ústní dutiny, ale také pomohou rozvinout vztah k lékaři a dostat se do pohody.

Je jasné, že první návštěva u zubaře se může zdát trochu děsivá, však je i pro mnoho dospělých. Pro děti je to však především strach z neznáma. Existuje řada kroků, které můžete podniknout, abyste nervozitu dítěte zmírnili.

Nedělejte z toho velkou událost, buďte pozitivní a tvařte, že je to běžné jako nákup v obchodě

Většina lidí má ze zubaře strach, dokonce i ti, kteří nikdy žádný zákrok nepodstoupili. Právě tato úzkost je často přenášena na děti. Pokud patříte mezi takové rodiče, rozhodně to nedejte před dětmi najevo. Neříkejte dítěti o postupech, které ho mohou čekat nebo o vašich špatných zkušenostech. Usmívejte se a tvařte se šťastně.

Neříkejte dítěti o návštěvě zubaře dopředu

U nečekaných okamžiků je nejhorší fantazie, člověk si začne představovat, co vše se může v ordinaci odehrávat. U dětí tomu není jinak. Proto se nedoporučuje rodičům říkat dítěti o první návštěvě u zubaře příliš dopředu. Nervozita by mohla vést až k úzkosti. Nejlepším řešením je říct dítěti o návštěvě zubaře ráno, v den prohlídky.

Vysvětlete jim, že jim hodný lékař spočítá zoubky a ukáže, jak se o ně správně starat. Při odpovídání na dotazy se vyhněte slovům jako vrtání, injekce, bolest apod.

Občas si na zubaře zahrajte

Děti milují hry na různá „dospělácká“ povolání, hra na lékaře není výjimkou, tak proč si nezahrát rovnou na zubaře. Vezměte zubní kartáček, posaďte dítě na židli a předstírejte, že jste zubař. Počítejte dětské zoubky a vysvětlujte, proč je čištění zoubků důležité. Pak nechte své dítě, ať se stane zubařem a „vyšetří“ oblíbeného plyšáka.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares