Podle čeho poznat, jestli je dítě pravák nebo levák?

I když je z hlediska vývoje pro děti vhodné do 3 let věku používat na různé činnosti obě ruce, je dobré si všimnout, kterou ruku upřednostňuje. Kolem 3 let začíná být dítě totiž nejzvídavější, takže si chce samo kreslit a obtahovat kontury.

Pokud se tedy dítěti má zdokonalovat jeho jemná motorika, je potřeba odlišit, co kterou rukou bude dělat. Jemná a hrubá motorika jsou dva zdánlivě podobné pojmy, ale ve skutečnosti to nepoukazuje na to, že by dítě mělo dělat vše jen jednou rukou. Je tedy normální, když třeba maluje pravou rukou a levou hází míč.

Proč děti často v batolecím věku používají obě ruce?

Odpověď je velmi jednoduchá. Svaly rukou jsou snáze unavitelné, než u dospělých jedinců. Nechte ho stavět z kostek lega nebo si hrát s modelínou či puzzlem – posiluje tím svaly rukou a dříve se prokáže, zda je pravák nebo levák. U předškolního čtyřletého dítěte by však jeho lateralita měla být jasná.

Jak si pomoct, abyste věděla, která ruka je ta „pravá“?

Jsou zde jistá úskalí, která je potřeba odstranit. Maluje na levé straně papíru levou rukou a na pravé straně pravou rukou? Je to sice pohodlné, když nemusí natahovat ruku, ale takto ne. Pastelku mu přendejte do jeho dominantní ruky. Stále váháte, jestli je levák nebo pravák? Položte před něj předměty. Ty mu dejte za cíl uchopit a sama uvidíte, kterou rukou na ně bude sahat. Ne vždy sice použije tu stejnou ruku, ale k tomu, abyste určila jeho lateralitu stačí 70%.

Můžete tak předpokládat, že to je ta strana a na tu mu také předměty pokládat. Nemusí to být jen kreslící a psací potřeby, dávejte mu takto na stůl i hrnek s pitím a jídlo. Stále se nevyhranila levá nebo pravá ruka? Nezoufejte, nechte dítě odpočinout a zkuste to za měsíc. Po tu dobu však trénujte malé svaly ruky způsobem, který jsme vám korespondovali na začátku.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares