Zlepšete si náladu na zahrádce aneb co pěstovat proti depresím 2. díl

Deprese je vážná porucha nálady s příznaky, které se pohybují od mírné až po vysilující a potenciálně život ohrožující. Někteří lidé se snaží zvládat depresi pomocí bylinných přípravků, spíše než pomocí léků, které lékař předepisuje.

Považujte však tyto potraviny a bylinky za start, když se deprese teprve rozvíjí. Na silnější depresi vám lékař doporučí medikamenty na chemické bázi.

Hrách černooký

Pokud jde o váš příjem kyseliny listové, s tímto druhem hrachu o ni nouze nebude. Je velmi bohatou zásobárnou. A jakou úlohu hraje kyselina listová v těle? Podílí se na tvorbě dopaminu, serotoninu a norepinefrinu, které představují tři chemické látky v mozku, jejichž nedostatek způsobuje zapomínání, podráždění a nespavost.

Jakmile si tento hrách zasadíte, bude připraven ke sklizni asi za tři měsíce. Hrášek lze konzumovat čerstvý, přímo utržený z révy. Dají se také nechat na stonku uschnout a uložit je k jídlu až na zimní období.

Mezi dobré zdroje zdravých bílkovin bojujících proti depresi patří také fazole, libové hovězí maso, nízkotučný sýr, ryby, mléko, drůbež, sójové výrobky a jogurty.

Oregano

Je extrémně bohaté na quercetin a kyselinu rozmarýnovou.Všechny tyto složky mohou bojovat proti depresi, únavě a úzkosti. Jak oregano pěstovat? Nevyžaduje žádná specifika, pěstuje se podobně jako jiné nenáročné bylinky. Stačí si koupit organické sazenice a dopřát jim květináč se zálivkou. Tato rostlina velmi rychle roste, tudíž je potřeba zajistit objemnější nádobu.

Šafrán

Šafrán je pestrobarevné koření plné antioxidačních sloučenin, včetně karotenoidů – crocinu a crocetinu. Zajímavé je, že se šafrán ukázal jako slibný prostředek k léčbě depresí. Není přesně známo, jak šafrán inhibuje zpětné vychytávání serotoninu, ale tímto procesem zajišťuje, že je v mozku déle. Podobně uznávanou bylinkou na deprese je i třezalka. Jedná se o oblíbenou bylinku, která rovněž slibuje úlevu od příznaků deprese.

Levandule

Levandule se rozrůstá jako plevel. Když si z ní vyrobíte levandulový olej, máte ideálního pomocníka k relaxaci, snížení úzkosti i poruch nálady. Navozuje také klidné usínání.

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares