V hlavní roli zubní pasta: víte, co kupujete?

Už jste někdy přemýšleli o tom, jaké složení má vaše zubní pasta? Možná jen bezmyšlenkovitě sáhnete po zubní pastě a natřete jí na kartáček. Některé zubní pasty mohou obsahovat zvláštní přísady, které sice bojují proti zubnímu plaku a kazům, ale za jakou cenu? Neničí vám i zubní sklovinu? Čtěte dále..

Zelená fluoridu, stopka ostatním činidlům

Nejdůležitější v zubní pastě je fluorid, ten tam samozřejmě být musí, ale pak jsou tu další látky. Lepší je mít účinnou pastu, než si vychutnávat její skvělou příchuť nebo fakt, že pění. Ono totiž, aby to tak skutečně bylo, do zubní pasty je přidávána nejrůznější zvlhčovadla, sladidla a další zahušťovací komponenty. Pojďme se ještě chvíli vrátit k účinnosti fluoridu. Je schopen posílit a remineralizovat zubní sklovinu.

Jenže u dětí fluorid až tak vhodný není, děti totiž nemusí umět ještě plivat zubní pastu a jsou ohrožené vznikem zubní fluorózy. Na zubech se tak mohou vyskytovat nápadné bílé pruhy nebo naopak hnědé zuby. Je to i z toho důvodu, že trvalé zuby se vyvíjejí pod dásněmi a klid je až v momentě, kdy prorazí dásně. To samé platí i s ústní vodou, která je nevhodná do šesti let věku.

Jak jsme se již zmínili, zubní pasta může mít i sladkou chuť. Dávejte si pozor na zubní pasty s obsahem sacharinu. Ač ještě nejsou důkazy na lidech, u potkanů byl zaznamenán výskyt rakoviny. Další ne příliš pozitivní složkou je laurylsulfát sodný. Způsobuje podráždění, leckdy si lidé stěžují i na aftové vředy. A v neposlední řadě triclosan – přísada k zabíjení bakterií a prevencí zánětu dásní. Stále otázka výzkumů, ale u zvířat byly pozorovány hormonální změny.

Domácí zubní pasta

Zubní pastu si můžete vyrobit i doma, stačí k tomu kokosový olej, jedlá soda, mořská sůl, xylitol nebo stévie, práškové vitamíny a stopové prvky. Vše se smíchá v poměru dvou lžic, kromě mořské soli, té stačí méně, cca 2 čajové lžičky. Mátový olej pro chuť, ale nemusí být.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares