Deprese: aktuální téma dnešní doby, jak zmírnit její příznaky? 2. díl

Každý depresi prožívá jinak, někdo jí tzv. „zajídá“, ale druhý nemusí mít chuť k jídlu vůbec. Ať už v prvním nebo druhém případě, většinou jíte nezdravě nebo skoro vůbec, a to není dobré. Tělu se tak nedostává správných živin. Na řadu tak přichází i výživové doplňky, které vám mohou stejně dobře pomoci, ale bez odborné konzultace také uškodit.

Nejdříve je dobré zjistit pár věcí – krevní markery, rychlost metabolismu, krevní tlak, atp. Pokud navíc nějaké léky na depresi již užíváte, je potřeba řešit váš aktuální stav přímo s lékařem, co je vhodné zařadit a co naopak ne.

Vitamíny

B-komplex: pomocník číslo 1

Jak jsme již korespondovali v prvním díle, kyselina listová je dost často spojována s tím, že zlepšuje deprese včetně bipolárních poruch. Když budete užívat B-komplex, podívejte se, zda je tam obsah kyseliny listové alespoň 800 mg. Pokud chcete užívat samotnou kyselinu listovou, vždy jí kombinujte s 1000 mg vitamínu B12. To by vám mělo depresi všeobecně zlepšit.

Zvláště vhodný je také vitamín B6. Při jeho užívání dochází k přeměně tryptofanu na serotonin. Drobné odchylky mohou vést k depresím. Ohroženi jeho nedostatkem jsou zejména lidé, kteří nadměrně konzumují alkohol nebo ženy užívající hormonální antikoncepci. B-komplex by měl obsahovat alespoň 75 mg vitamínu B6.

Vitamín B8 má úzkou vazbu s lecitinem a cholinem. Neurotransmiter serotonin je ovlivňován správnou funkcí inositolu (vitamínu B8). Doporučené denní množství by nemělo překročit 1250 mg denně.

Dále je to i vitamín D3, ne nadarmo nazýván slunečním vitamínem. Schopnost vytvářet vitamín D klesá s věkem, což je nevýhoda. Nicméně když to lze, čerpejte ho ze slunce – dodá vám vitamín D, ale i energii a přidá na náladě. Pro ty z vás, kteří mají tohoto vitamínu málo, doporučujeme ho doplnit na hranici mezi 268 až 536 mg denně.

Minerály

Lidé trpící depresemi mají rovněž nižší hladinu hořčíku. Hořčík lze doplňovat společně s vápníkem, tím snížíte dopad stresu a záchvaty paniky. U žen při depresích je denní dávka 320 mg, u mužů pak o 100 mg více, tedy 420.

Pokud jde o draslík, většinou ho není nutné užívat extra zvlášť jako doplněk. Vyskytuje se hodně v potravinách, hlavně v banánech, ale i třeba v pomerančovém džusu a bramborách. Když ho však máte málo i tak, denní dávka je 300 mg.

Mimo výživového hlediska cvičte, dělejte, co vás baví a buďte v sociální interakci s ostatními lidmi.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares