7 věcí, které nikdy neříkejte rodičům jedináčka

Rodiče jedináčků tuší, že nechcete být netaktní, když tyto věci říkáte, ale… jednoduše je raději neříkejte.

“Musí být skutečně osamělý”

Skutečnost je ale taková, že jedináčci se většinou vůbec necítí být sami. Rodiče na ně totiž soustředí veškerou svou pozornost, a tak se jen málokdy stane, že by pociťovali nezájem nebo opuštěnost. Jedináčci samozřejmě potřebují trávit čas i se svými vrstevníky, ale to se dá snadno zařídit návštěvou dětského hřiště.

“Jedno dítě – to není žádná starost”

Ano i ne. Rodiče jedináčků se skutečně vyhnout řešení sourozeneckých neshod nebo náročnému plánování času a aktivit dětí. Ale ten, kdo si stěžuje, že velkou rodinu nezvládá, by si měl připomenout, že mít hodně dětí bylo především jeho vlastní rozhodnutí.

“Nechcete přece, aby z něj vyrostl rozmazlenec?”

Většina rodičů jedináčků slyší tuto výtku tak často, že skutečně dělají všechno proto, aby to nebyl jejich případ. Pozornost rodičů ale není nic nežádoucího – naopak výzkumy ukazují, že má pozitivní vliv na sebevědomí dítěte a na jeho schopnost dosahovat vyšších cílů.

“Tohle dítě prostě potřebuje sourozence”

Aha… a proč vlastně? Kdo vám zaručí, že se děti budou mít navzájem rádi a budou spolu vycházet? Někteří lidé mají se sourozenci skutečně krásné vztahy, ale jiní si doslova nemohou přijít na jméno. Takže mít sourozence rozhodně není žádná “nutnost”.

“Kdy budete mít další dítě?”

Je zvláštní, že si lidé vůbec neuvědomují, jak osobní tahle otázka je. U některých párů se skutečně jedná o vlastní rozhodnutí a důrazně vás ubezpečí, že jedno dítě úplně stačí. Ostatní páry však může tato otázka zasáhnout na velmi bolestivém místě – co když nemohou mít další dítě ze zdravotních či finančních důvodů? Buďte tedy ohleduplní.

“Je to od vás sobecké, že nechcete další dítě”

Wow, jak se vůbec někdo odváží vypustit tohle z úst? Copak už samotný fakt, že nějaké dítě vůbec máme, není výrazem zodpovědnosti a vědomí, že chci dítěti obětovat vlastní pohodlí a životní cíle?

“Nikdo se o vás nepostará, až budete staří”

Ano, je pravda, že jedináček se skutečně nebude mít s kým rozdělit o případnou péči o vás, když zestárnete. Ale znamená to nutně, že se o vás nepostará? Ať už máte 5 dětí, nebo jen 1, vždycky záleží především na vašem vzájemném vztahu a na hodnotách, které jim vštípíte, než na počtech.

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares