Zapojte své děti do domácích činností

Pokud máte doma malého neposedu nebo naopak šikulu, který neustále vyvíjí nějakou aktivitu, zkuste jej zapojit do chodu domácnosti tím, že mu svěříte nějakou domácí práci. Nejen, že ho zabavíte, ale navíc mu dáte pocit důležitosti. Vzhledem k tomu, že malé děti rády napodobují aktivity dospělých, je ideální této vlastnosti využít ve váš prospěch. Kromě toho tak děti pomalými krůčky budete připravovat na jejich budoucí povinnosti.

Nenechte se odradit nepořádkem a zkuste jim umožnit pomoc při přípravě oběda nebo večeře. Využijte jejich zájmu, dokud jej ještě projevují, potřebují si totiž všechno vyzkoušet a zažít na vlastní kůži. Kromě toho podpoříte jejich logické myšlení, motoriku a kreativitu a v neposlední řadě pěstujete sounáležitost s rodinou.

Domácí povinnosti

Každé odrostlejší dítko by mělo mít stanovené své vlastní povinnosti. Zpočátku je to třeba jen úklid hraček, se kterými si již nehraje. Později, jakmile jde do školky, mu můžete stanovit další úkoly. Zadávejte je však tak, aby to vydalo jako hra nebo pomoc s činnostmi, které vy nestíháte. Pro děti by to měla být spíše forma zábavy, než něco, co musejí dělat. Zkuste je nechat vybrat činnosti, které si vezmou na starost pravidelně.

Děti potřebují pevný a pravidelný denní režim, do něhož tyto drobné úkoly můžete také zahrnout. Pokud se budou opakovat pravidelně a zhruba ve stejný čas, dítě si na ně zvykne a postupem času je bude vykonávat automaticky.

  • 2 – 3 roky

Takto staré děti by si měly zvládnou uklidit hračky na své místo, odnést špinavé oblečení na místo k tomu určené, vyhodit odpadky do koše. Můžete je zapojit při skládání vypraného prádla a jestliže jsou šikovné, zkuste je nechat utřít prach z míst, na která dosáhnou.

  • 4 – 5 let

K výše jmenovaným činnostem můžete přidat stlaní postele, péči o květiny, utírání a úklid nádobí a šikovné děti zvládnou i vysávání. Bavit je rozhodně bude pomoc při přípravě jídla. Nechte je nakrájet zeleninu nebo ovoce na salát.

Štítky:

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares