10 neocenitelných mateřských tipů, které v příručkách nenajdete

Poctivě jste přečetly všechny knížky a příručky, ale nyní, když je váš malý andílek na světě, se zdá, že žádné “zaručené rady” nefungují? Opravdové matky se neřídí příručkami, ale osvědčenými tipy z praxe, které vám sebelepší kniha neřekne.

  1. Nezatěžujte se tím, co by vaše dítě mělo umět

Každé dítě je jedinečné, takže není důvod srovnávat jej s dětmi svých kamarádek. První kroky, odstavení, chození na nočník… vaše děťátko tohle všechno zvládne v pravý čas. Místo starostí si užívejte jedinečnost vašeho miminka a nevytvářejte zbytečný tlak na něj ani na sebe.

  1. Bez obav uspávejte

Nemějte strach, že si na sebe “šijete bič” – jen stěží budete jednou stejně uspávat i teenagera. Nejdůležitější je, abyste byla spokojená vy, vaše dítě i zbytek vaší rodiny. K uspávání je výborná například krátká procházka do kopce – vy si dáte trochu do těla a miminko bude v mžiku spát. Nebo vyrazte na nákupy – spojíte příjemné s užitečným.

  1. Nebojte se zvát si domů kamarádky

Nestyďte se být otevřené a pohostinné. Setkávat se s dalšími maminkami po kavárnách se může hodně prodražit. Ale když se budete vzájemně zvát domů, ušetříte nejen peníze, ale zajistíte i lepší prostředí pro vaše děti. A už vůbec se netrapte stavem vašeho domu, všechny maminky jsou v tomhle na stejné lodi a vědí, že naklizený dům není to nejdůležitější.

  1. Udržujte se v dobré psychické kondici

Každá maminka se před porodem snaží cvičit, jíst zdravě, používat vhodné krémy… ale málokterá myslí stejně intenzivně i na své psychické zdraví. S porodem se nemění jen naše těla, ale především i naše mysl. Potýkat se s poporodní depresí není žádná ostuda, ale je dobré být na to připravena a včas rozeznat varovné signály.

  1. Užívejte si společné spaní

Ačkoliv se to zdá být proti všem rodičovským zásadám, nebojte se vzít si miminko k sobě do postele a spát společně. Pamatujte, že první roky života dítěte jsou vzácné a určitě nechcete promeškat tyto krásné momenty. Navíc si sladíte své spánkové režimy a budete lépe připravena na všechny další povinnosti, která jako matka máte.

  1. Žádná dokonalá matka z nebe nespadla

Příručky často tvrdí, že až se vám narodí miminko, půjde všechno tak nějak samo od sebe. Ve skutečnosti se ale i mateřství, stejně jako všem dalším věcem, musíme krůček po krůčku učit. Nebojte se o svých obavách mluvit s dalšími maminkami, uvidíte, že i ony jsou stejně nejisté a vzájemně se budete moci podpořit.

  1. Kdo je připraven, není zaskočen

Předtím než ulehnete do postele, připravte si všechno, co budete v noci potřebovat – plenky, ubrousky, krém a další. Když budete mít všechno na jednou místě, ušetříte si v noci spoustu času hledáním věcí. A tento čas pak můžete s klidem věnovat spánku.

  1. Tiché zvuky pro klidnou noc

Děti jsou zvyklé na neustálé zvuky – vždyť celý 9 měsíců strávili ve vašem břiše, kde je všechno hlasité. Ve skutečnosti je pro ně život mimo dělohu až neobvykle tichý. Proto se nebojte pouštět miminku při spaní zvuky pralesa, ptáků nebo přírody. Není nic jednoduššího než si je stáhnout váš mobil a mít po ruce uklidňujícího pomocníka, kdykoliv to bude třeba.

  1. Na bolavé bradavky pomůže návštěva zelinářství

Dřív nebo později se každá maminka setká s nepříjemnými pocity doprovázejícími kojení. Možná byste nečekala, že vám s tímto problémem může pomoct zelenina – konkrétně zelné listy! Zkuste si je nechat přes den v podprsence – měly by uvolňovat napětí a zmírňovat bolest. I když se to zdá možná přitažené za vlasy, za pokus nic nedáte.

  1. A konečně… zahoďte všechny příručky!

Řiďte se instinktem. V péči o dítě skutečně nepochodíte s dodržováním “zaručených” pravidel a postupů. Pokud se vám něco nezdá, jednoduše to nedělejte. A naopak, pokud se vám něco osvědčí, s chutí do toho! Koneckonců, nejdůležitější pro matku i dítě je, aby byli oba šťastní.

Zdroj: motherandbaby.co.uk

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares