Různé „neškodné“ návyky dětí

Mnoho dětí má návyky, které mohou být vyloženě otravné. Čtyři z nejběžnějších jsou:

  1. kousání nehtů
  2. kroucení vlasů
  3. vybírání nosu
  4. cucání palce

Přestože vás tyto návyky mohou obtěžovat nebo dokonce znepokojovat, nestrachujte se. Ve většině případů je návyk pouze fází normálního vývojového procesu a není důvod k obavám.

Kousání nehtů

Pokud jsou vám nehty ožvýkané až na kůži povědomé, nejste sami. Kousání nebo vytrhávání nehtů je jedním z nejčastějších dětských návyků. Odhaduje se, že 30 až 60 % dětí a dospívajících kouše jeden nebo více nehtů. A občas si dítě může kousat nehty na nohou.

Chlapci a dívky se zdají být stejně náchylní k tomuto zvyku v dřívějších letech; ale jak rostou, chlapci si častěji koušou nehty než dívky.

Kroucení vlasů

Pokud je jedno z vašich dětí „kroutitelem“ vlasů, je pravděpodobné, že je to vaše dcera. Většina dětí, které se kroutí, hladí nebo tahají za vlasy, jsou dívky.

Kroucení vlasů se může objevit v raném dětství jako předzvěst tahání vlasů, ať už se ztrátou vlasů nebo bez ní. Ale mnoho vlasových tahačů s přibývajícím věkem přestane. Těm, kteří tak nečiní, může jednoduchá úprava chování pomoci tento zlozvyk překonat.

Pro ty, kteří začnou tahat za vlasy jako starší děti nebo dospívající, je však tento zvyk těžší zbavit se a může být známkou úzkosti, deprese nebo obsedantně-kompulzivní poruchy.

Šťourání v nose

Zdá se, že trhání šťourání je zvyk, který, ačkoli obvykle začíná v dětství, může ve skutečnosti přetrvat až do dospělosti. Pokud se vám to zdá těžko uvěřitelné, zvažte, že studie z roku 1995 na dospělých zjistila, že 91 % se pravidelně dloubalo v nose – a asi 8 % z nich uvedlo, že jí, co si vybere!

Cucání palce

Předpokládá se, že děti, které preferují palce jako prst ke sání, jsou výsledkem toho, že se palec dostal do kontaktu s ústy během pohybů, které udělaly kojenci. Některé děti si kromě palců nebo místo nich sají také prsty, ruce nebo celé pěsti.

Většina přísavek palců jsou mladší děti a až polovina dětí ve věku 2 až 4 let si cucá palce. Mnoho dětí si cucá palec, aby se uklidnilo. Ale časté nebo intenzivní sání palce po 4 až 5 letech věku může způsobit problémy, včetně zubních problémů (jako je předkus), infekcí palce nebo prstů.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares