Je káva pro „puberťáky“ špatná?

V některých amerických seriálech není neobvyklé, že teenageři pijí kávu po litrech. Pokud jste někdy sledovali oblíbený seriál Gilmorova děvčata, nešlo si nevšimnout závislosti na kávě obou hlavních hrdinek. V seriálu se nikdo nepozastavuje nad tím, že jedna z hrdinek je teprve teenagerka. Mohou mladiství opravdu pít kofein?

Co je kofein?

Kofein je droga, která se přirozeně vyskytuje v listech a semenech mnoha rostlin. Vyrábí se také uměle a přidává se do některých potravin a nápojů. Kofein je droga, protože stimuluje centrální nervový systém a způsobuje zvýšenou bdělost. Kofein dává většině lidí dočasnou dávku energie a zlepšuje náladu.

Co dělá kofein s organismem?

Kofein vám může pomoci cítit se bdělí a soustředění. Ale také může způsobit úzkost, žaludeční nevolnost, bolesti hlavy a nervozitu. Kofein může ztěžovat spánek. Jak někdo reaguje na kofein, závisí na věku, hmotnosti, pohlaví a citlivosti na kofein.

Citlivost na kofein je množství kofeinu, které způsobí příznaky. To se liší člověk od člověka. Ale lidé, kteří pijí pravidelně hodně kofeinu, se na něj stávají méně citlivými. To znamená, že potřebují více kofeinu, aby dosáhli stejných účinků.

Kofein zvyšuje srdeční frekvenci, krevní tlak a stresové hormony. Lidé s určitými zdravotními problémy by se měli kofeinu vyhýbat. 

Kolik kofeinu mohou dospívající pít?

Kofein je bezpečný, pokud ho nepřijmete příliš mnoho. Odborníci doporučují, aby dospívající nepřijímali více než 100 mg kofeinu denně (asi 1 šálek kávy nebo 2 kofeinové limonády).

Ale i menší množství denního kofeinu může u někoho způsobit závislost. To znamená, že pokud přestanete kofein náhle konzumovat, budete mít kofeinové abstinenční příznaky, jako jsou bolesti hlavy, potíže se soustředěním a pocit únavy a podrážděnosti.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares