Jaký je nejlepší věk pro zahájení výuky druhého jazyka?

Někteří lidé říkají, že není dobré odstartovat s druhým jazykem příliš brzo. Jenže na druhou stranu spoustu rodičů dvojjazyčně mluví na dítě již od narození. Existuje však stará teorie, která hovoří o tom, že je lepší, když dítě zvládá teprve jeden jazyk, než začne s jiným. Odborníci na to mají jiný názor.

Většina studií ukázala, že učení se druhého jazyka ve stejnou dobu, kdy většina dětí pronese svá první slova nevede k opoždění mateřského jazyka. Tento časový rámec je tedy dán zhruba ve věku mezi 8 až 16 měsíci života.

Důležité také je, jak mu druhý jazyk představíte

Vůbec není na škodu začít s přehráváním kazet, kde jsou říkanky, písničky nebo DVD. Každé dítě se učí jinak. Zatímco jednomu jde lépe poslech, druhý reaguje jednoduše na vizuální podněty, např. obrazové knížky a kartičky. Pro děti, které již umí číst, je užitečné umístit na věci kolem domu štítky a pojmenovat je v jiném jazyce. A kurzy angličtiny počítají s dětmi i kolem věku 2 let. Děti se tu učí hrou, pojmenovávají postavy, zvířátka, barvy, tvary, aj. Takto malé děti nevydrží moc dlouho s pozorností, nedoporučují se delší intervaly, než půl hodinové výuky.

Učení je také potřeba proložit zábavnými písničkami a pohybem. A paní učitelky k tomu nepotřebují žádné velké vybavení, postačí jeden maňásek, který k dětem promlouvá nebo vystřižené kartonové pomůcky a třeba balonky. Je to individuální a nejlepší je, když chodíte na výuku s dětmi. S těmi většími od tří let třeba jen na první hodinu. Pak už se dítě osamostatní a zvládne samo.

Navštivte cizí zemi, kde si jazyk osvojuje nenásilně

Stále ovšem vede způsob, který je dítěti nejpřirozenější, a tím je navštívení konkrétní země. Tam děti slyší přirozený mluvený jazyk. Dítě to nutí v obchodě nebo cukrárně požádat o to, co chce. Umí si tak objednat zmrzlinu nebo zákusek a vy jste na něj náležitě pyšná.

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares