Zdravotní výhody středomořské stravy

Konzumace středomořské stravy je bohatá na ovoce, zeleninu, zdravé tuky a celozrnné výrobky, což může příznivě ovlivnit riziko určitých zdravotních problémů. Zde je několik tipů, jak tuto stravu zařadit do svých jídelníčků.

Možná je i tento druh stravování lákavý tím, že vás myšlenkami přesune do míst, kde fyzicky nejste. Slunné Řecko, pláže, moře a s tím spojená lehčí a dobře stravitelná potrava. Ze všech módních diet, které vás napadnou, je ta středomořská výhodná tím, že nebudete hladovět, přesto zhubnete. Navíc prospívá vašemu mozku, zlepšuje zdraví srdce a prodlužuje život.

Proti zánětu – ryby

Mastné ryby jako losos, makrela a tuňák mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které snižují zánět. A o omega-3 mastných kyselinách je známo, že pomáhají udržovat silnou a pružnou pokožku.

Olivový olej

Ve světových kuchyních úplnou samozřejmostí. Hodí se do salátů, ale i na grilovanou zeleninu, maso či právě rybu. Sloučenina v olivovém oleji zvaná oleocanthal vlastní podobný účinek jako nesteroidní antirevmatika, např. ibuprofen a aspirin.

Snižuje riziko rakoviny a posiluje srdce

Středomořská strava může snížit riziko rakoviny dělohy a prsu. Taktéž je středomořská strava vhodná pro všechny, protože snižuje riziko srdečních nemocí až o 25%. A to se určitě dá vydržet jíst rostlinnou a živočišnou stravu v podobě zdravých tuků.

Udržuje váš mozek bystrý

Potraviny plné antioxidantů, jako jsou ořechy a olivový olej oddalují nástup duševního úpadku.

Delší život

Antioxidanty a protizánětlivé účinky ovoce, zeleniny a olivového oleje bojují proti oxidačnímu poškození související se stárnutím.

Když to tedy shrneme, co vlastně máte jíst, je to jednoduché. Jsou to především tučné kvalitní ryby, ovoce, zelenina, ořechy a olivový olej. Není toho málo, ale ani příliš, abyste byli zahlceni tím, co můžete a nemůžete, tím pádem se v tom rychle zorientujete.

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares