Domácí rádce: jak odstranit skvrny od červeného vína?

Hosté jsou v bujaré náladě u vás doma. Cinkají se sklenicemi s červeným vínem, když se stane nehoda. Někdo víno rozlije a vy si lámete hlavu, čím skvrnu vyčistit? Pomocí našeho průvodce se jich zbavíte vždy, když to bude situace vyžadovat.

Je to náhoda, když člověk rozlije tekutinu, ale když se vpije víno do ubrusu – je to nepříjemné. Nehledě na čalounění vaší sedačky nebo koberec, je nutné to rychle vyčistit. Jak, aby na věcech nezůstaly růžové stopy i po vyprání?

Jak dostat skvrnu z čalounění?

Okamžitě vezměte papírové ručníky a tekutinu odsajte. Nedrhněte a do poškozeného místa nasypte trochu soli. Nechte působit pár minut a pak vezměte na pomoc vysavač. Po fleku by nemělo zůstat ani památky! Když lze potah sejmout, tak ho i vyperte. Červené víno má svou specifickou vůni, která by mohla být stále cítit.

Bojový úkol číslo jedna – nenechte skvrnu před praním zaschnout. Po čistění opláchněte potřísněnou oblast studenou vodou a třemi díly jedlé sody a nastavte pračku na stupeň studeného cyklu.

Jak na koberec?

Podobný postup je i u koberce. Je nezbytné nechat tekutinu do něčeho nasáknout. Vezměte si čistý bílý hadřík a čistěte směrem od vnější strany dovnitř. Obráceně skvrnu jen zvětšíte, protože víno rozlijete ještě více. Na flek nasypte sodu a jemně z koberce stírejte.

Další variantou je pak také jar nebo bílý ocet

Smíchejte spolu jednu polévkovou lžíci bílého octa a jaru plus dva šálky teplé vody. Pomocí hadříku naneste pouze malé množství čisticího roztoku přímo na skvrnu, abyste zabránili pronikání pigmentu z tkaniny do koberce. Opakovaně sušte, dokud skvrna nezmizí.

Alternativní možností je použití peroxidu vodíku. Postupujte však opatrně. Skvrnu otřete čistým a suchým hadříkem. Smíchejte dva díly peroxidu vodíku s jedním dílem prostředku na nádobí a otestujte jej nanesením na malou část vašeho koberce. Pokud neodbarví látku, pokračujte. Naneste roztok na skvrnu koberce z červeného vína. Otřete a opakujte, dokud skvrna nezmizí jako pára nad hrncem.

Skvrny od červeného vína jsou na bázi taninu

Na oblečení použijte směs z půl čajové lžičky pracího prostředku dle vlastního výběru s jednou čtvrtinou šálku bílého octa a jednou čtvrtinou šálku studené vody. Při následném praní postupujte podle pokynů na štítku oděvu.

Štítky: , , , , , , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares