Jak se vypořádat s neposlušnými dětmi

Neposlušné dítě může jít proti vašemu přání a použít vzdor k ovládnutí situace. Vzdor je častým problémem, se kterým se setkávají rodiče mnoha dětí a dospívajících. Vypořádat se s emocemi dítěte během dospívání však není snadné.

Neposlušné děti mohou mít často záchvaty vzteku a projevovat agresi. Přestože je toto vývojové chování u dětí běžné, je důležité je napravit. Prvním krokem k vyřešení tohoto problému je analyzovat spouštěče takového chování a podle toho přinést pozitivní změny.

Využijte své pravomoci a podejte vysvětlení

Špatné chování vašeho dítěte by vás nemělo vést k „boji“ s ním. Dejte jim vědět, co můžete a co ne v rámci svých disciplinárních opatření. Buďte v těchto akcích flexibilní. Na přísnosti není nic špatného. Můžete být přáteli se svými dětmi, ale pokud jde o disciplínu, buďte důslední. Pokud nechcete, aby něco udělali, řekněte jim vědět důvod. 

Učte je zodpovědnosti

Pokud vaše dítě opakovaně dělá stejnou chybu, je čas na varování. Pokud dítě šikanuje svého sourozence každý den, řekněte mu, že nebude moci týden sledovat svůj oblíbený kreslený seriál. Dodržte termín „trestu“, jinak odpuštění a povolení začnou považovat za samozřejmost.

Nepolevujte ani ve dnech volna

Nedovolte špatné chování nebo záchvaty vzteku jen proto, že jsou prázdniny a vy chcete mít klid. Pokud to neovládáte, mohou to považovat za vaši slabost. Také se stane jejich zvykem s vámi manipulovat. Mějte tedy kontrolu nad jejich nesprávným chováním v každé fázi.

Buďte klidní, ale pevní

Neztrácejte chladnou hlavu se svým dítětem. Musíte se chovat jako rodič, ne jako jejich sourozenec. Vztek v každém okamžiku může způsobit vzpurnost dítěte. Ale zároveň buďte autoritativní. Autorita by se neměla zaměňovat s hněvem. Pokud například chcete, aby si vaše dítě uspořádalo hračky do skříně, zdvořilý tón funguje lépe než rozkazovací. 

Štítky: ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares