Co je nejčastější příčinou dětského lhaní

Všechny děti (i dospělí) občas lžou. Ve skutečnosti je to považováno za známku inteligence, když se dítě naučí efektivně lhát.

Pokud se podíváte na součásti nezbytné pro všechny nejjednodušší lži, ukazují určitý stupeň sociálního, neurologického, intelektuálního a emocionálního vývoje.

Důvody pro lhaní jsou různé. Nicméně říká, většina dětí lže, protože to je nejúčinnější řešení jejich vnímání problému.

Strach z trestu

Děti nevidí alternativu ke lhaní, pak si myslí, že nemají jinou možnost.

Pokud dítě věří, že ho rodiče uhodí, což je averzní, pokud přizná, že přišlo domů pozdě, pak je logické, že jim řekne, že bylo doma dřív a že se jim stýskalo. Lhaní je adaptivní chování.

Může mít rodičovství vliv na lhaní?

Neexistuje jednoduchá odpověď na to, jaký typ rodičovského stylu může nejlépe chránit před lhaním.

Rodiče musí stanovit pevná pravidla a očekávání od svého dítěte, ale neměli by být autoritativní a měli by být citliví a vřelí vůči dětem.

Nejde o to být asertivním nebo pasivním rodičem.

Pokud máte dítě, které chronicky lže nebo to dělá způsobem, který je sebedestruktivní, chcete mu pomoci k lepšímu životu. Nechcete se stát policistou a snažit se je chytit při lži. O to nejde. Chcete svému dítěti pomoci překonat cokoliv, co vede k pocitům, které vedou ke lži.

Pokud například vaše 8leté dítě tvrdí, že odevzdalo svůj domácí úkol, ale učitel říká, že to neudělal, místo toho, abyste nutili svého syna, aby se přiznal, se zaměřte na řešení, jako jsou způsoby, jak svému dítěti pomoci stát se organizovanější.

Dítě si může myslet: „Když řeknu, že jsem neodevzdal domácí úkol, budu mít potíže. Rodiče mě potrestají.“

Pamatujte, že lhát je normální. Při ukázňování vašeho dítěte je vaší úlohou pomoci ho naučit, jaké alternativní věci by mohlo dělat místo lhaní. Nechcete se primárně soustředit na to, abyste mu řekli, že je lhář, ale spíše se pokuste rozpoznat základní problém lhaní a přijít s řešením, které vaše dítě nenapadlo jen proto, že je dítě.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares