Jak poznáte, že má vaše dítě alergii na ořechy? 1. díl

Vaše dvouleté dítě dosud nemělo žádné alergické reakce na jídlo, ale jen popadlo o ruky koláček s vlašskými ořechy, začala ho svědit ústa. Zachovejte klid a čtěte dále.

Jedná se skutečně o alergii?

Neděste se dopředu a pojďme se raději věnovat tomu, na co se v takovém případě zaměřit…nicméně je pravda, že alergie na ořechy je osmá v pořadí častosti alergie u dětí.

Přehled alergií na ořechy

Je důležité pochopit, že „ořechy“ jsou široký pojem a ve skutečnosti existují dvě různé kategorie ořechů, na které by dítě mohlo být alergické.

První kategorií jsou arašídy (řazeny do kategorie luštěnin) a stromové ořechy – mandle, kešu, vlašské ořechy, lískové ořechy, makadamové ořechy, para ořechy, pistácie a kešu. Převažuje zejména alergie na arašídy.

Jak dlouho po konzumaci ořechů dojde k alergické reakci dítěte?

Většina z nás se domnívá, že alergie je vyvolána okamžitým působením alergenu a očekává také rychlou bouřlivou reakci. Jenže plno alergií se rozvíjí postupně, klidně i po hodině či dvou po konzumaci.

Nejvíce znepokojující jsou reakce, které se vyskytují během několika minut. Naopak čím déle trvá, než se reakce rozvine, tím menší pravděpodobnost je, že to souviselo právě s ořechy.

Příznaky alergie na ořechy

Příznaky alergie na ořechy se vyskytují v důsledku přehnané reakce imunitního systému dítěte. Dětské tělo vyhodnotí ořechový protein jako cizorodou látku a uvolní velké množství histaminu, ve snaze s tímto „vetřelcem“ bojovat.

Existuje celá řada příznaků – od mírných, středních až po závažnější.

Reakce se často liší v závislosti na věku vašeho dítěte

U kojenců a batolat se nejčastěji projevuje jako kopřivka nebo zvracení. Mezi další běžné příznaky alergie na ořechy patří svědění, rýma, kašel a kýchání. Může se také objevit otok víček, průjem a závratě.

Starší děti budou mít pravděpodobně četnější příznaky – otok, sípání, potíže s dýcháním, v nejhorším případě anafylaktický šok.

Jakýkoliv příznak anafylaxe, který může zahrnovat potíže s dýcháním, závratěmi, extrémním poklesem krevního tlaku – vyžaduje lékařskou pomoc.

Většina z nás však jeví nejběžnější příznaky alergie na ořechy a nejsou v takovém rozsahu.

Štítky: , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares