Požívání alkoholu v těhotenství se může projevit ve tváři vašeho dítěte

Myslíte si, že sem tam nějaká ta sklenička během těhotenství neuškodí? Poslední výzkumy naznačují, že i trocha alkoholu se na vašem dítěti může projevit.

Požívání alkoholu v těhotenství bylo, je a bude ožehavým tématem. Už jen proto, že jeho vlivy na plod a jeho vývoj jsou stále předmětem výzkumu. Není žádná jasně stanovená hranice, jaké množství alkoholu je v těhotenství ještě „v pořádku“, a proto se často alkoholu raději vyhýbáme úplně.

Spousta žen si ale bez výčitek dopřeje skleničku i během těhotenství. Jedním z důvodů je to, že přetrvává domněnka, že trvalé a fatální následky na plod bude mít skutečně jen přehnané požívání alkoholu.

Nejnovější výzkum publikovaný v JAMA Pediatrics ale naznačuje, že dokonce i občasné požití alkoholu může mít dopad na vzhled vašeho miminka. Experti z Murdoch Children’s Research Institute zkoumali fotografie 415 rok starých miminek. Použili software, který umožnil vytvořit z fotek 3D modely, a na základě výsledků pozorování byly zjištěny drobné rozdíly v rysech dětí, jejichž matky během těhotenství pily, a těch, které si alkohol odepřely.

Jakkoliv se tyto výsledky mohou zdát alarmující, vědci upozorňují, že tyto rozdíly jsou natolik nepatrné, že je běžným lidským okem ani nemusíme zaznamenat. Navíc tyto změny nemusí být trvalé, protože tvář se během prvních let života ještě dost proměňuje.

Studie navíc za „lehké požívání alkoholu“ považovala ne více než 2 skleničky alkoholu na posezení a ne více než 7 skleniček za týden.  To je jistě povzbuzující zpráva pro všechny maminky, které byly až doposud zděšeny, co možná způsobily tím, že si během těhotenství dvakrát připily šampaňským.

Přesto však není radno vlivy alkoholu podceňovat. Úplná abstinence bude vždy ta nejlepší možnost.

Zdroj: www.fitpregnancy.com

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares