Jaké bude moje dítě?

Každý si klade otázku, jakpak asi bude vypadat jeho dítě. Zdědí po mě vlasy, oči, nějaký talent nebo vlastnost? Genetika je ovšem zapeklitá disciplína a není tak lehce předvídatelná, jak by se mohlo zdát.

Já i manžel máme hnědé oči. Bude je mít i naše dítě?

Ne nutně. Dva hnědoocí rodiče mohou být modrooké dítě. Dominance hnědých očí je výrazně častější, ale barvu očí ovlivňuje mnohem spíše míra, jakým se jednotlivý gen prosadí. Proto také všechny hnědé oči nejsou stejně hnědé apod.

Můj manžel je blonďák, zatímco já mám od přírody sytě rezavé vlasy. Jaké bude naše dítě?

Rezavá barva vlasů je vůbec nejméně častá, proto je pravděpodobnější, že dítě zdědí manželovu barvu vlasů nebo se vaše geny promíchají v nějakou barevnou kombinaci hnědé. Pokud by ale manžel měl v rodině rezavé příbuzné, vaše šance na rezavého potomka se mnohonásobně zvýší.

Vždycky jsem na dětech obdivovala dolíčky ve tvářích. Bude mít moje dítě taky takové?

Dolíčky ve tvářích či bradě se obvykle dědí. Proto pokud má ve vaší či manželově rodině někdo tento rys, pravděpodobnost, že ho zdědí vaše dítě je poměrně vysoká. Někdy ale o podobné genetické výbavě ani netušíte – může se jednat o poměrně vzdáleného příbuzného nebo naopak člověka, který byl mrtvý, ještě než jste se narodili vy sami.

Zdá se, že chytří lidé mívají chytré děti a atleti zase vychovají další nadané sportovce. Funguje to skutečně tak?

Obecně řečeno ano – ale pozor na mnoho dalších faktorů, které to ovlivňují. Chytří rodiče totiž obvykle nepřenáší jen své “chytré” geny, ale především na dítě určitým způsobem působí, formují ho, vedou ke studiu apod. – takže i méně geneticky nadané dítě může s takovým vedením dosáhnout stejných výsledků jako výrazně inteligentnější jedinec, který však není správně formován.

Zdroj: www.parents.com

Štítky: , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares