5 mýtů o kojení

Podíváme se pod pokličku nejčastějším mýtům, které se točí okolo kojení. Jak je to s antiperspiranty, alkoholem, lékům proti bolesti nebo kofeinem?

Mýtus: Měla byste přestat používat antiperspirant

Pravda: Možná jste slyšela, že hliník, které mnohé antiperspiranty obsahují, je toxický a proniká i do mateřského mléka. Vždycky si můžete vybrat takový produkt, který hliník neobsahuje, ale uklidnit vás může i to, že hliník se přirozeně vyskytuje i v jídle, a málokdy skutečně pronikne i do mateřského mléka. Během kojení je ale vhodné používat spíše neparfémovaný antiperspirant, jelikož novorozenci se orientují především podle vůní a silně parfemovaná kosmetika je může mást.

Mýtus: Neměla byste užívat žádné léky proti bolesti

Pravda: Není potřeba trpět. Obvyklé léky proti bolesti se obecně považují pro kojící matky za neškodné. Přesto, u jakýchkoliv léků je nejlepší zkonzultovat jejich použití se svým lékařem. Jen on dokáže správně posoudit složení produktu a jeho možný dopad na mateřské mléko. A dodržujte obecné pravidlo – léky jen v nejnutnějších případech a v doporučeném množství.

Mýtus: Neměla byste pít kávu

Pravda: Po těžké noci se neostýchejte nastartovat se ráno hrnkem kávy. Výzkumy ukazují, že kofein, který konzumujeme, se projeví na mateřském mléce jen ve velice zanedbatelném množství. Maximální doporučené množství je ale 1 – 3 šálky kávy denně.

Mýtus: Měla byste snížit přísun kalorií, abyste shodila poporodní kila

Pravda: Kojení samo o sobě spaluje až 500 kalorií denně. Kojící matky se tak o mnoho snadněji vrací na svou původní váhu. I když určitě nechcete s hubnutím otálet, jezte alespoň 1800 kalorií denně v podobě vyvážené stravy bohaté na vitaminy a minerály (skvělé jsou hlavně zdravé tuky jako avokádo a ořechy  s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny). S hubnutím buďte každopádně čerstvě po porodu opatrná – tělo potřebuje energii, aby se vypořádalo s náročným procesem, kterým právě prošlo.

Mýtus: Můžete pít alkohol – pokud je to jen občas

Pravda: Skutečnost je bohužel taková, že malé množství alkoholu se do mateřského mléka dostává při každé konzumaci alkoholu. Především tak dojde ke změně chutí mléka a v podstatě tak vaše dítě postupně zvykáte na “alkoholovou příchuť”. Co je však horší, alkohol je neurotoxin, který negativně ovlivňuje vývoj mozku. Proto je opravdu lepší vyhnout se alkoholu během kojení úplně. Malá sklenka šampaňského na vaše narozeniny není žádná tragédie, ale to by měl být váš strop.

Zdroj: www.parents.com

 

 

Štítky: , , , ,

Related Posts

by
Jsem maminkou dvou ratolestí už přes deset let a sama si moc dobře pamatuji, jaké to bylo poprvé hledat všechny informace spojené s těhotenstvím a výchovou. Rozhodla jsem se proto psát články, které snad všem snažilkám, těhulkám a maminkám pomohou v této těžké "práci". Ráda vařím pro svou rodinu, snažím se pravidelně běhat a udržovat se v kondici.
Previous Post Next Post
0 shares